Boj s "céčkem" lze vyhrát

Pokud se hepatitida C neléčí, může vážně poškodit játra. Ta nemohou nadále fungovat a mohou být postižena cirhózou, případně rakovinou jater. Proto je taky hepatitida C nejčastějším důvodem pro transplantaci jater.

Boj s
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Pokud se hepatitida C neléčí, může vážně poškodit játra. Ta nemohou nadále fungovat a mohou být postižena cirhózou, případně rakovinou jater. Proto je taky hepatitida C nejčastějším důvodem pro transplantaci jater. Zjistěte, jak probíhá dlouhodobá léčba a jak bojovat s případnými nežádoucími účinky této léčby.

Je hepatitida C vážná nemoc a dá se léčit?

Ano, hepatitida C je vážná nemoc. Dá se léčit, bohužel ne vždy je léčba úspěšná, ale pouze zmírní příznaky. V každém případě je nezbytné, aby léčbu prováděl specialista – hepatolog nebo gastroenterolog. Pouze ten vám může říci, jaký bude další konkrétní postup.

Začátek léčby

Prvním důležitým krokem je zjištění, nakolik jsou hepatitidou poškozena játra. To se provádí ultrazvukem a biopsií jater. Hepatitida C postupuje zpravidla velmi pomalu, nicméně u každého pacienta je rychlost tohoto postupu individuální. Říci jednoznačně, zda hepatitidu C léčit, či neléčit, není vždy jednoduché, rozhoduje o ní specializovaný lékař. Léčba má řadu nežádoucích vedlejších účinků, je nepříjemná a náročná na fyzické i psychické síly pacienta.

Jak se připravit na léčbu?

Každý reaguje na léčbu jinak – někoho třeba vysílí natolik, že musí zůstat alespoň několik prvních dnů doma, někdo chodí bez problémů do práce. Proto neexistují obecná pravidla. Ale v každém případě je léčba velmi náročná. A je to běh na hodně dlouhou trať.

Někdy není léčba vhodná

Léčba se nedoporučuje v případech, kdy pacient trpí současně jinými chorobami vylučujícími užívání léků proti hepatitidě C. Pacienti závislí na alkoholu či drogách se mohou léčit teprve poté, co se zbaví své závislosti.

Nemusíte do nemocnice

Hepatitida C se léčí ambulantně, není tedy nezbytně nutná hospitalizace v nemocnici. To samé platí i pro pracovní neschopnost. Léky mají většinou dvojí formu: obvykle se užívá jednou týdně podkožní injekce a dvakrát denně tableta. Léčba trvá obvykle 6 měsíců, v těžších případech rok.

Vyhodnocení, zda byla léčba úspěšná

I v případě, že léčba probíhá dobře, se stává, že po ukončení léčby propukne infekce znovu. Proto se 6 měsíců po skončení léčby testuje, zda zůstává pacient negativní na test hepatitidy C, a tedy zda nedošlo k novému vzplanutí infekce. Teprve když je tento kontrolní test v pořádku, je možno prohlásit léčbu za úspěšnou. Návrat nemoci sice téměř nehrozí, nicméně proděláním nemoci se nevytváří imunita. Vyléčený pacient se tak při novém kontaktu s virem hepatitidy C může opětovně nakazit!

Léčba nemusí být úspěšná

V některých případech není léčba bohužel úspěšná. A někdy je nutno ji předčasně ukončit, protože pacient trpí nežádoucími vedlejšími příznaky léčby.

Sledování průběhu nemoci

Pacienti s chronickou hepatitidou C musí být průběžně sledováni odborným lékařem. Frekvence kontrol závisí na konkrétním stavu pacienta, zpravidla jde jen o několik návštěv do roka. Pacienti, kteří jsou úspěšně vyléčeni, jsou sledováni zpravidla jednou do roka.

Léky konzultujte s lékařem Neberte žádné léky bez konzultace s ošetřujícím lékařem! I volně prodejné léky mohou při kombinaci s léčbou působit negativně. Pokud navštívíte jiného lékaře, upozorněte ho na léky, které užíváte!

(ercp)

Zdroj:
www.hepc.cz
Přednášky IV. interní kliniky gastroenterologie a hepatologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Narkomani se žloutenkou typu C, začněte se léčit!

Narkomani se žloutenkou typu C, začněte se léčit!

Žloutenkou se můžete nakazit i při jedení oříšků

Žloutenkou se můžete nakazit i při jedení oříšků

Dary moře aneb Skrytá prázdninová nebezpečí

Dary moře aneb Skrytá prázdninová nebezpečí

Testování pacientů před chemoterapií na žloutenku snižuje riziko selhání jater

Testování pacientů před chemoterapií na žloutenku snižuje riziko selhání jater

Obézní pacienti čekají déle na transplantaci jater

Obézní pacienti čekají déle na transplantaci jater

Hepatitda může skončit rakovinou

Hepatitda může skončit rakovinou
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?