Deprese potká třetinu lidí s hepatitidou C. Jak se jí ubránit?

Deprese se může objevit jak v důsledku samotné nemoci, tak jako nežádoucí účinek léků. Zjistěte, jak na sobě včas poznat počínající problém a jak se s ním vypořádat.

Deprese potká třetinu lidí s hepatitidou C. Jak se jí ubránit?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Psychické dopady hepatitidy

Lidské tělo je komplexní systém, ve kterém téměř vše souvisí se vším. Když se v něm objeví virus, který vede k zánětu jater, neznamená to tedy, že ostatní orgánové systémy budou netknuté. Deprese, úzkosti, závislosti – to všechno často potkává lidi trpící hepatitidou C. Příčin je víc:

  • Virus v těle způsobí nedostatek tryptofanu. To je aminokyselina, ze které se v organismu vytváří serotonin – chemická látka, která v mozku zprostředkovává přenosy podílející se na vzniku nálady a jejíž nedostatek vede k depresím. Tryptofan je ve velkém množství obsažen např. v čokoládě, proto se mluví o jejím antidepresivním účinku.
  • Chronická únava, společenské stigma a omezení vedoucí ke snížené kvalitě života – tyto faktory rovněž přispívají k depresi.
  • Sklon k depresím patří i mezi poměrně časté nežádoucí účinky léků proti hepatitidě C – interferonů.

Depresivní ladění může vést ke konzumaci alkoholu, ten ke zhoršení jaterního onemocnění a tím pádem i prohloubení deprese. Člověk se tak dostává do bludného kruhu, ze kterého není snadné uniknout.

Léčíme člověka, ne játra

Třetina pacientů s hepatitidou C si prožije depresi. Mezi těmi, kteří užívají léčbu, se jedná dokonce až o dvě třetiny. Léčba, když je správně předepsána a dodržována, však může riziko deprese naopak i výrazně snížit. Ostatně úkolem každé léčby – včetně té namířené proti hepatitidě C – je zlepšit člověku život, zvýšit jeho kvalitu. Člověk s o trochu zdravějšími játry, ale trpící depresemi v žádném případě není lékařským úspěchem ani záměrem.

7 + 1 tip, jak se depresi bránit

  1. Informujte svého lékaře o sklonu k depresím či závislostem jak u vás samotných, tak ve vaší rodině.
  2. Jakmile by se něco z toho v průběhu léčby hepatitidy objevilo, rovněž to ihned konzultujte s lékařem.
  3. Buďte dobře seznámeni s příznaky deprese. Patří mezi ně smutek, únava, podrážděnost, ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku, myšlenky na smrt a ztráta zájmu o věci, které vám dříve činily potěšení.
  4. O riziku vzniku příznaků deprese informujte i svého partnera či toho, kdo se o vás stará. Když si počínajícího problému nevšimnete sami, může to být právě on.
  5. Pokud již trpíte depresí, začněte se s ní léčit dříve, než zahájíte léčbu hepatitidy C. Jestliže k ní máte silné sklony, zajděte si alespoň na psychiatrické vyšetření.
  6. Stejně tak i se zneužíváním návykových látek – pokud jste závislí na drogách či alkoholu, začněte nejprve s odvykací léčbou.
  7. Braňte se depresi zdravou stravou a fyzickou aktivitou. Najděte si v blízkém člověku emocionální oporu, na kterou se můžete spolehnout. Nepodceňujte dostatek spánku a vyhýbejte se stresu.

Může se stát, že se vaše deprese neobejde bez léčby. V takovém případě váš lékař nejspíše zvolí základní, běžné léky na depresi, které dokážou v mozku zvýšit množství serotoninu (tzv. hormonu štěstí). Poté, co ukončíte léčbu hepatitidy, můžete (vždy však pod dohledem lékaře!) vysadit i tyto léky. Bonusová, osmá rada tedy zní: Nebojte se! Studie i praxe ukazují, že při dobré informovanosti lékaře i pacienta není deprese ničím, co by se nedalo zvládnout, ani kvůli čemu by léčení žloutenky typu C mělo být narušeno.

(luko)

Zdroj: www.everydayhealth.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Co (ne)víte o žloutenkách

Co (ne)víte o žloutenkách

"Céčko" je hrozbou i pro děti

I při cestování do exotických krajin se lze vyhnout nákaze žloutenkou

I při cestování do exotických krajin se lze vyhnout nákaze žloutenkou

Polovinu všech výskytů infekcí žloutenky typu A v Evropě si lidé přivezou ze zahraničí

Polovinu všech výskytů infekcí žloutenky typu A v Evropě si lidé přivezou ze zahraničí

Žloutenka typu C se může stát nevyléčitelnou nemocí

Žloutenka typu C se může stát nevyléčitelnou nemocí

Oběd ve fastfoodu – útok na vaše játra?

Oběd ve fastfoodu – útok na vaše játra?
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?