Dvanáct rad pro život s chronickou hepatitidou C

Pokud se hepatitida C neléčí, může vážně poškodit játra. Ta nemohou nadále fungovat a mohou být postižena cirhózou, případně rakovinou jater. Také proto je hepatitida C nejčastějším důvodem pro transplantaci jater.

Dvanáct rad pro život s chronickou hepatitidou C
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Pokud se hepatitida C neléčí, může vážně poškodit játra. Ta nemohou nadále fungovat a mohou být postižena cirhózou, případně rakovinou jater. Také proto je hepatitida C nejčastějším důvodem pro transplantaci jater. Zjistěte, jak žít s takovou diagnózou chronické (celoživotní) hepatitidy C, čeho se vyvarovat, a přečtěte si pár praktických rad do života.

  1. Koho mám o své nemoci informovat?
    Rozmyslete si, koho budete o svém onemocnění informovat. Lidé, se kterými bydlíte ve společné domácnosti, jsou ohroženi možností infekce. I když toto riziko není vysoké, měli by být informováni. Už jen proto, aby si od vás například nevypůjčili žiletku nebo podobný předmět, kterým by si mohli při případném pořezání způsobit nakažení krví.

    Citlivou otázkou může být informování zaměstnavatele. Váš zaměstnavatel nemá ze zákona právo na informace o vaší nemoci. Má pouze právo na informaci, zda jste schopni výkonu práce. Je tedy na vašem zvážení, zda vůbec, případně jakým způsobem budete informovat zaměstnavatele, případně své spolupracovníky.
  2. Žádné drogy a alkohol
    Úplný zákaz pití alkoholu a užívání drog je samozřejmě na prvním místě. Pokud jste závislí, je nutno se nejprve vypořádat s těmito závislostmi. Drogy a alkohol poškozují ze všech orgánů nejvíce právě játra. Ani kouření játrům neprospívá a je lépe se cigaret vzdát.
  3. Jezte zdravě
    Důležitá je i životospráva. Konzultujte se svým lékařem, co je či není vhodné jíst. Snažte se zdravě stravovat. Obvykle ale sami poznáte, které potraviny vám nedělají dobře. Dieta zpravidla není nutná, vždy je však nutno vyloučit alkohol a drogy (poškozují nejvíc právě játra). Rovněž je možné, že se vaše reakce na různé druhy potravin budou v průběhu léčby měnit. Obecně platí, že byste měli omezit tuky (zejména smažená jídla) a cukry. Naopak prospívá ovoce a zelenina.
  4. Hodně pijte
    Dostatek tekutin je důležitý vždy. Ale při léčbě význam pitného režimu podstatně roste. Zároveň roste i potřeba tekutin. Možná zjistíte, že během dne vypijete třeba i dvojnásobek toho co před zahájením léčby. Pijte především čistou vodu – neslazenou, bez bublinek. Pro zpestření si dopřejte různé čaje, minerálku, džus. Vyhněte se ale všem nápojům, která tělo odvodňují, např. kávě, kolovým nápojům, nápojům obsahujícím kofein.
  5. Léky konzultujte s lékařem
    Pokud máte kromě hepatitidy jiné zdravotní problémy, informujte vždy o své nemoci lékaře! Neberte žádné léky bez konzultace se svým ošetřujícím lékařem. I léky volně prodejné v lékárně mohou při kombinaci s léčbou působit negativně. Pokud navštívíte jiného lékaře, upozorněte ho na léky, které užíváte!
  6. Chraňte své okolí
    Hepatitida C se přenáší krví, takže riziko, že někoho nakazíte, není vysoké. Je však nutno dodržovat určitá základní hygienická pravidla a dát si pozor na řezné rány a jiná poranění.
  7. Při pohlavním styku používejte prezervativ
  8. Zajděte si k zubaři
    To platí speciálně pro chirurgické (i kosmetické) zákroky. Při léčbě se obecně vše bude hůř hojit. Týká se to zejména návštěvy u zubaře. Upozorněte ho, že trpíte hepatitidou C, protože nemá možnost se o vaší nemoci dozvědět jinak než právě od vás. Při zákroku pak může přijít do styku s vaší krví (nemějte strach, že vás kvůli tomu neošetří, pouze si vezme rukavice a více dezinfekce). Takže například pokud víte, že byste si měli nechat vytrhnout zub moudrosti, udělejte to před léčbou! Jinak riskujete, že vás bolesti zubů přimějí podstoupit poměrně náročný zákrok v nejnevhodnější dobu, kdy bude vaše tělo navíc oslabené léčbou.
  9. Léčba je nutná, ale může být nepříjemná
    Každý pacient reaguje na léčbu jinak. Někdo chodí bez problémů do práce, někoho vysílí léčba natolik, že musí zůstat alespoň několik prvních dnů doma.
  10. Slabost a hubnutí
    Počítejte raději s tím, že zejména v prvních dnech léčby zažijete něco jako silnou chřipku a nebudete mít mnoho sil na práci či zařizování dalších věcí. Takže co můžete, zařiďte si raději ještě před zahájením léčby. V jejím průběhu pravděpodobně zeslábnete a zhubnete několik kilogramů. Připravte se také na fakt, že při léčbě vaše tělo nedokáže to, co dříve. Nepřepínejte proto své síly.
  11. Cvičte a hýbejte se
    Přiměřené cvičení a pohyb vám pomohou udržet se v kondici a zlepší i vaši náladu. Denně alespoň několik minut cvičení, stačí procházka. Snažte se trávit několik minut denně na sluníčku. Jednak se tím podporuje tvorba některých vitaminů, jednak pobyt na sluníčku může zmírnit případné deprese vyvolané léčbou.
  12. Deník
    Zvažte, zda si nepovedete něco jako deník. Sem si zaznamenávejte především užívání léků, případně výskyt různých zdravotních obtíží. Deník vám také pomůže udržet přehled o tom, kdy jste byli naposledy na kontrole či na odběru krve a kdy máte přijít příště. Do deníku si můžete zaznamenávat i dotazy pro svého ošetřujícího lékaře. Každý doktor ocení, když mu pacient jasně a stručně popíše, jaké má problémy. Může vám totiž pomoci ještě lépe.
  13. (ercp)

    Zdroj:
    www.hepc.cz
    Přednášky IV. interní kliniky gastroenterologie a hepatologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 3

Čtěte také

Stačí trocha krve...

Stačí trocha krve...

Deset mýtů o hepatitidě A

Deset mýtů o hepatitidě A

Bezpečná dovolená aneb O očkování se poraďte s lékařem

Bezpečná dovolená aneb O očkování se poraďte s lékařem

Pročistěte svá játra

Pročistěte svá játra

Život s hepatitidou: zácpa bývá závažný problém

Život s hepatitidou: zácpa bývá závažný problém

Žloutenka typu C vůbec nemusí být žlutá

Žloutenka typu C vůbec nemusí být žlutá
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?