Netajte před dítětem jeho nemoc

Dítě pozná, kdy mu okolí neříká pravdu. To platí i o jeho zdravotním stavu. Přitom i menší dítě je schopné pochopit, co se s ním děje. Důležité je při vysvětlování zvolit ta správná slova.

Netajte před dítětem jeho nemoc
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Existují tři základní otázky: Kdo, kdy a jak by měl říct dítěti o jeho infekci hepatitidou? Většina odborníků i pacientů se shoduje na tom, že by se dítě mělo tuto zprávu dozvědět z úst rodičů, jakmile bude schopné informaci porozumět. Obvykle se hovoří o věku od 8 let. Nicméně to může být i dřív, pokud se dítě ptá na otázky týkající se své nemoci. Včasné sdělení diagnózy do velké míry ovlivňuje, jak se dítě s touto skutečností vyrovná a taky jaké budou další vztahy uvnitř rodiny.

Dvě hlavní pravidla

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob sdělení informace, měli byste se řídit vždy dvěma hlavními zásadami:

  • Nikdy dětem nelžete. Nemusíte ihned infekci pojmenovat, pokud jsou děti příliš malé, ale nikdy jim nelžete. Krátkodobé vyřešení situace pomocí lži zdaleka nevynahradí ztrátu důvěry mezi vámi a dítětem.
  • Sdělte dětem informaci tak brzy, jak jen můžete – a to zejména pokud se dítě začíná ptát. Čím déle to odkládáte, tím těžší to pak bude. Navíc hrozí, že tím podkopete důvěru dítěte ve vás.

Promyšlený způsob sdělení pomůže rodiči i dítěti

Neexistuje žádný "pravý návod", jak dítěti říct o jeho infekci.

Tyto rady vám nicméně mohou pomoci se připravit na rozhovor s dítětem:

  • Vhodné místo – Jaké místo je nejvhodnější pro rozhovor? Kdo všechno by u toho měl být? Pokuste se vybrat pro rozhovor příjemné a nerušené místo. Obecně se jeví jako nejlepší, když jsou u rozhovoru jen rodiče (rodič) a dítě. Vyhněte se rozhovoru, pokud jste naštvaní nebo jste se právě pohádali.
  • Nejdůležitější informace – Rozmyslete si, jakou nejdůležitější myšlenku chcete, aby si dítě z rozhovoru odneslo. Může to být například zpráva typu: Nic se tímto nemění… Jen jsme viru dali jeho jméno… Vždy tu pro tebe budeme… Nikdy jsme ti nelhali… Nemůžeš za to (nic, co jsi udělal, nezpůsobilo, že jsi nemocný).
  • Srozumitelný slovník – Jak přesně řeknete dítěti diagnózu? Doporučuje se navázat na předchozí povídání, když bylo dítě mladší. Můžeme začít například takto: „Vzpomínáš si, jak jsme ti říkali, že v tvé krvi je malá živá částice? Taky víš, že kvůli ní chodíme každý rok na odběry krve. Ta malá částice je virus a nazývá se virus žloutenky B (C…).“
  • Otázky – Připravte se na to, že se dítě bude ptát. („Jak jsem se nakazil? Jak jste se nakazili vy? Můžu za to, že jsem nemocný? Kdo další v rodině je nemocný? Jak to, že nejsou sourozenci nemocní? Zemřu? Bude to bolet? Kdo ví, že jsem nemocný? Komu to mohu říct? Můžu se oženit/vdát a mít děti, nebo taky budou nemocní?“)

Další komunikace je neméně důležitá

Dítěti může trvat týdny, měsíce nebo roky, než se vyrovná s danou skutečností. Rodiče by měli poskytnout dítěti dost času a nezahlcovat jej více informacemi, než je ochotné nebo schopné přijmout. Zároveň by se neměli vyhýbat jeho dalším otázkám, i když to může být pro rodiče náročné. Většinou totiž samotné sdělení diagnózy rodiče emocionálně vyčerpá.

Čím méně tajemství v rodině, tím lépe

Děti se často ptají, komu mohou o své chorobě říci. Počítejme s tím, co se stane, pokud jim zakážeme o nemoci s kýmkoliv mluvit. První věc, co udělají, bude, že půjdou a někomu o infekci poví. Proto je lepší se s dítětem domluvit, s jakým dalším člověkem si může o chorobě popovídat (například jeho dětský lékař). Stejně tak o tom, zda se o chorobě dozví sourozenec, by mělo po domluvě s rodiči rozhodovat samo dítě. Platí však, že tajemství rodině spíš škodí než prospívají.

(blš)

Zdroj: www.hbvadvocate.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Pacienti s cukrovkou a žloutenkou C mají vyšší riziko vzniku rakoviny jater

Pacienti s cukrovkou a žloutenkou C mají vyšší riziko vzniku rakoviny jater

Máte žloutenku a nevíte, zda kojit? Poradíme vám!

Máte žloutenku a nevíte, zda kojit? Poradíme vám!

Hepatitda může skončit rakovinou

Hepatitda může skončit rakovinou

Lidé s depresí se rychleji unaví

Lidé s depresí se rychleji unaví

Jaká jsou rizika dárcovství krve?

Jaká jsou rizika dárcovství krve?

Šest nejčastějších důvodů opožděné léčby hepatitidy C

Šest nejčastějších důvodů opožděné léčby hepatitidy C
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?