Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Jedním ze zásadních doporučení, které nemocný trpící hepatitidou typu C od svého lékaře vždy dostane, je vyvarovat se pití alkoholických nápojů. Jak konkrétně vlastně ale alkohol v tomto případě škodí?
Alkohol je ve své podstatě jed, který ohrožuje správné fungování řady tělesných orgánů. Organismus se této látky zbavuje odbouráváním, které probíhá v játrech. Pokud jsou ale játra postižena hepatitidou, může být tato jejich schopnost významně narušena. Ve výsledku jsou tkáně vystaveny jedovatému prostředí v mnohem větší míře, než by tomu bylo u zdravého člověka.
Nebezpečí rozvoje jaterní cirhózy či zhoubného onemocnění jater s sebou nese nadměrné užívání alkoholu stejně jako onemocnění hepatitidou typu C. Spojí-li se však oba tyto faktory dohromady, je riziko závažného postižení jater coby životně důležitého orgánu mnohem vyšší. Zjednodušeně řečeno, pokud trpíte žloutenkou typu C a dopřáváte si pití alkoholu, ve vašich játrech spíše dojde k nevratnému jizvení neboli cirhóze. Silní pijani mají riziko vzniku cirhózy dokonce 16× vyšší v porovnání s těmi, kteří sice hepatitidou C také trpí, ale alkohol nekonzumují.
Je prokázáno, že pití zvyšuje takzvanou virovou nálož, tedy množství viru pohybujícího se volně v krvi. Je tomu tak proto, že konzumace alkoholu oslabuje imunitní systém organismu a ten se pak dokáže viru hepatitidy C jen obtížně bránit. Intenzivní příjem alkoholu před zahájením antivirové terapie navíc podle provedených studií snižuje pravděpodobnost její úspěšnosti.
Pokud trpíte hepatitidou C a nezvládnete sami skoncovat s pitím, obraťte se na odborníky zabývající se návykovými chorobami.
(veri)
Zdroj: www.hepatitis.va.gov
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.