Přeskočit navigaci
 

Možnosti léčby

Cílem léčby je zbavit organismus přítomnosti viru. Standardně se užívá kombinace interferonu a ribavirinu. Oba léky mohou mít řadu nežádoucích účinků. Účinky léčby mohou doplňovat podpůrné rostlinné a vitaminové prostředky.

Léčba "céčka" spočívá v zamezení dalšího poškozování jaterních buněk a urychlení obnovy jater. Jejím cílem je odstranit virus z těla a dosáhnout dlouhodobého vymizení projevů nemoci. I v případě, kdy se nedaří virus zcela zahubit, může léčba zpomalit postup hepatitidy a snížit poškození jater.

Klasická léčba

Mezinárodně uznávaným standardem v léčbě "Céčka" je kombinovaná léčba pomocí interferonu a ribavirinu.
 • interferon
  Interferony jsou bílkoviny přirozeně produkované buňkami imunitního systému. Pomáhají tělu bránit se před "vetřelci". Při podávání v dávkách mnohem vyšších, než v jakých je tvoří samotný organismus, dokáže interferon hubit viry a zastavit jejich množení.
 • ribavirin
  Ribavirin patří do skupiny tzv. virostatik, tedy látek užívaných v léčbě virových onemocnění. Působí proti některým DNA a RNA virům. Blokuje jejich množení v buňkách. U samostatně podaného ribavirinu nebyl prokázán podstatný účinek. Zdá se však, že působí synergicky s interferonem. To znamená, že společně mají účinek, který nemá žádný z nich samostatně.

Rostlinná léčba

Vedle standardních postupů existují i prostředky rostlinné léčby. Jejich užívání je však vždy třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem. Bylinné přípravky nenahrazují řádnou léčbu. Je to pouze doplněk terapie. Užívají se výrobky obsahující výtažky z následujících rostlin:

 • ostropestřec mariánský (Silybum marianum, látka silymarin)
 • pupava
 • smetanka lékařská
 • bělas
 • hořec
 • šťovík žlutý

Vitaminy

Účinnost vitaminů nebyla jednoznačně prokázána. Některé z nich lze užívat jako podpůrné prostředky. Při příjmu vyvážené stravy však není jejich dodatečné zařazení nutné. V případě potřeby se doporučuje vitamin E a C, případně některý z multivitaminových přípravků. Zařazení vitaminových přípravků do léčby je třeba konzultovat s lékařem.

Vitaminy a doplňky stravy

Nadbytek vitaminu A může být pro játra toxický. Nadbytek některých dalších vitaminů může játra nepřiměřeně zatížit. Z toho důvodu by nemocní neměli užívat multivitaminové přípravky s vysokým obsahem vitaminů A a D.

Doplňky stravy založené na bylinné léčbě mohou zničit játra! Zejména nebezpečné jsou přípravky obsahující starček (Senecio), rod Crotalaria, otočník (Heliotropium), ožanku, kostival, jmelí, šišák, listy protěže a mátu.

Před užíváním vitaminů a doplňků stravy se vždy poraďte o jejich vhodnosti se svým lékařem.

infolinka 800 333 365

Volejte zdarma a konzultujte svůj problém s lékařem každý všední den od 10:00 do 17:00 hodin.

 

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře

 
Dotaz na žloutenku? Ptejte se našeho odborníka.

 
 
 
MSD
 
 
 
 
stdClass Object
(
  [id] => 84
  [source] => Cestovní nemoci
  [comment] => 

www.cestovni-nemoci.cz

[source_url] => www.cestovni-nemoci.cz [source_url_doctor] => www.cestovni-nemoci.cz [section_url_doctor] => [project_name] => cestovni-nemoci.cz [project_name_new] => cestovni-nemoci.cz [project_abbr] => CEN [news_db] => cestovninemoci [news_src] => 1 [news_src_doctor] => [copy_source] => yes [copy_date_exception] => [last_copy_date] => 0000-00-00 00:00:00 [show_pl] => no [ask_allow] => no [ask_url_detail] => [ask_external_detail] => no [rec_descr] => Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty [rec_url] => http://www.cestovni-nemoci.cz/novinky/-10865 [rec_visible] => yes [ga_enable] => yes [rand_sort] => 134411 [autolinks] => self [key] => Cestovní nemoci: )
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty