Přeskočit navigaci
 

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.
Plné znění prohlášení.

V poradně na vaše dotazy odpovídá MUDr. Irena Orságová, infekcionista a hepatolog Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava.

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): Prosím, spočítejte a zapište číselně: devět plus jedna

Nalezeno 2517 záznamů z celkového počtu 2517, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Dotaz:
Dobry den.Chcem sa opytat.Pred 10rokmi som sa liecila interferonom na hepatitidu c,kde mi doktor povedal ze liecba bola uspesna a som negativna.no po nejakom case u obvodnej lekarky mi robili testy a povedala mi,ze su pozitivne.vysvetlila mi to asi takym sposob,ze virus v sebe stale mam aj ked nieje aktivny.Teraz po rokoch chcem ist na umele oplodnenie a chcu predoperacne vysetrenie aj na hepatitis..obavam sa,ze budu pozitivne.tak ako to vlastne je?som pozitivna stale?dakujem za odpoved
Myslím, že jde o nedorozumění. Úspěšná léčba znamená, že se virus ztratil. Pozitivní však zůstávají protilátky anti-HCV, a to po celý život. Vyléčení znamená tedy, že protilátky jsou pozitivní, ale hladina viru HCV RNA je negativní. Domnívám se, že praktická lékařka komentovala pouze pozitivní protilátky a na faktu o vyléčení to nic nemění. Jiná je otázka, jak posuzují odborníci zpracování plodu po umělém oplodnění po prodělané hepatitidě C, to nevím.
Dotaz:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč je v povinném očkování hepatitida typu B a ne hepatitida typu A, když obě mají velmi podobnou léčbu i příznaky a když hep. A se jde nakazit "na každém rohu", zatímco přenos hep. B je omezený na krev, sliny či pohlavní styk? Logické by mi přišlo očkovat proti tomu "více dostupnému"
Omyl. Očkovat proti závažnější nemoci je přece mnohem důležitější. Hepatitida A je protivná, ale zřídka nebezpečná a nikdy nepřechází do chronicity (vždy se vyléčí!). Naopak hepatitida B chronická být může a po letech může přejít do pokročilé cirhózy a pacient může zemřít na její komplikace nebo na rakovinu jater. U dětí nakažených při porodu od matky tento vývoj může být mnohem rychlejší. Stále vám to připadá logičtější?
Dotaz:
Dobry den.zajima me jaky je hlavni priznak hep.c.muze to byt i bolest v pravem boku smerovana do zad neni to tedy bolest ale takovy neprijemny tlak.dekuji
Hepatitida C nemá žádný typický příznak, naopak potíže mohou zcela chybět. Uvedená bolest je spíše typická pro žlučníkové potíže. Bez vyšetření lékařem diagnózu nezjistíte.
Dotaz:
Dobrý den, předem se omlouvám za nejspíše paranoidní a poměrně nechutný dotaz. Chtěl bych se zeptat na možnost přenosu zejména hepatitidy B močí. V restauraci při vykonávání malé potřeby se nějaká moč odrážela od zpět od mušle na mé ruce. Asi hodinu poté jsem si všiml malinké čerstvé rány na ruce připomínající zatrhlou kůži, byla viditelná kapička zaschlé krve. Myslíte, že lze zanedbat pravděpodobnost přenosu v případě, že by se odražená moč od mušle dostala do rány, pokud by byla moč od někoho nakaženého? I kdyby v ní byly i teoretické stopy nakažené krve, popřípadě slin? Vím, že hepatitida C se přenáší výhradně krví, ale u hepatitidy B se informace o přenosu ostatními tělními tekutinami rozcházejí. Sám vím, že jsem nejspíše opravdu paranoidní, ale nedá mi to se nezeptat. Mám to hodit za hlavu? Děkuji za odpověď.
Riziko je téměř nulové, ale pokud se tím trápíte, nezbývá než se nechat vyšetřit lékařem. Je přitom třeba respektovat dlouhou inkubační dobu, a to 3-6 měsíců od případného kontaktu s onemocněním hepatitidou B (i to je ale ve vašem případě sporné). Otázkou je, za jste nebyl proti hepatitidě B již očkován (ročníky 1989 a výše). Pokud ne, nic vám nebrání nechat se proti hepatitidě B naočkovat. Pak můžete být klidný.
Dotaz:
Dobrý den, mám hepatitidu C a porodila jsem s ní 2 děti, jedno v roce 1990 a druhé v roce 2006, když je žena těhotná, zjištuje se hepatitida C??
Toto vyšetření běžné není. Pokud jste měla hepatitidu C již při porodu, je vhodné nechat dítě do 1,5 roku po porodu sledovat, zda hepatitidou neonemocní, riziko je asi do 5 %. Pokud se to nestalo a hepatitidu C jste před porodem měla, doporučuji nechat vyšetřit protilátky proti hepatitidě C u vašich dětí nyní vyloučení nákazy.

infolinka 800 333 365

Volejte zdarma a konzultujte svůj problém s lékařem každý všední den od 10:00 do 17:00 hodin.

 

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře

 
Dotaz na žloutenku? Ptejte se našeho odborníka.

 
 
 
MSD
 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo