Přeskočit navigaci
 

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.
Plné znění prohlášení.

V poradně na vaše dotazy odpovídá MUDr. Irena Orságová, infekcionista a hepatolog Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava.

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): Prosím, spočítejte a zapište číselně: čtyři plus šest

Nalezeno 2614 záznamů z celkového počtu 2614, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Dotaz:
Dobrý den, před čtyřmi lety jsem měla mononukleozu, kterou jsem rychle překonala a pravidelně mi kvůli tomu provádí testy. Na začátku roku 2015 jsem měla střevní potíže, šílené křeče, které mě vedly až k pláči. Šla jsem tedy na kolonoskopii a bylo mi řečeno, že tam nic nenašli a že to bylo asi virové. Od listopadu 2014 jsem pociťovala obrovskou únavu, usínala jsem v sedě a i práci, jen na pár vteřin, prostě se mi zavíraly oči. To trvalo tak do léta 2015. U lékařky ( ale ne mé ) mi dělali taky krev.testy, nic nenašla ( nevím, jestli testovala i HCV) a poslala mě domů, že prý málo spim. Teď jsem potřebovala potravinářský průkaz, Dr. mě poslal na krev a zjistil mi přítomnost žloutenky typu C, takže mě vystrašil a pak dodal, že tam je poznámka, že mám protilátky a že jsem tedy žloutenku prodělala. Tak se chci zeptat, jestli ty krevní testy 100% říkají, že jsem HCV prodělala a už nejsem inf.? Nebo se musí dělat i jiné testy? Děkuji mnohokrát za odpověď
Vaše potíže určitě nesouvisí s proděláním infekční mononukleózy před 4 lety, mohou mít více příčin. Protilátky proti hepatitidě C říkají pouze, že onemocnění proběhlo, ale neříkají nic o tom, zda onemocnění přetrvává a je aktivní, tam je nutné vyšetřit hladinu viru v krvi.
Dotaz:
Dobrý den, chtěla bych se ujistit, že žloutenka typu C se tedy nepřenáší pohlavním stykem, jak jsem vyčetla z vaší tabulky. Dále bych se chtěla zeptat, když žijete v domácnosti s nakaženým člověkem, jakým způsobem je minimální riziko žloutenku chytit a jak se nejlépe chránit. Děkuji.
Přenos hepatitidy C sexuálním stykem je sporný, není však také zcela vyloučen. Přenos se uskutečňuje převážně krví do krevního řečiště zdravého člověka např. při poranění. Nemocný hepatitidou C při běžném styku nikoho neohrožuje, ale je třeba vyloučit situace, kdy by mohlo dojít k poranění zdravého a znečištění jeho rány krví nemocného. Doporučuje se pro nemocného vlastní hrnek, holící potřeby, kartáček na zuby apod.
Dotaz:
dobry den měl sem žloutenku B,C ,byl sem zcela vyléčen ,interferon a td.,je to prez 10 let , chtěl bych vědět jestli to mužu chtit znovu nebo mam už obr.látky,dik za odpověd A CHVÁLA BOHU ZA ŠPIČKOVÉ ČESKÉ LÉKAŘE
Co je vyléčené, je vyléčené a žádná další opatření nejsou třeba, jen upozorňuji, že při rizikovém chování (aplikace drog apod.) můžete hepatitidou C znovu onemocnět.
Dotaz:
Dobrý den,zjistili mi žloutenku c,mám ji mít přibližně 15 let.virů je přes milión,dělali mi biopsii v jakém stavu játra jsou.závěr zněl:,,možná by se mohlo jednat o hepatitidu c.můj dotaz zní:mám tedy cecko,nebo co tenhle závěr vlastně znamená,když pro tuhle diagnózu mi biopsii dělali.nějak tonu nerozumím.děkuji moc za odpověď.přemýšlím titíž,nemám-li si tu biopsii nechat udelat někde jinde ještě jednu
Vyjádření v hodnocení biopsie dle mého znamená, že nalezené změny jsou v souladu s onemocnění hepatitidou C. Jaterní biopsie nediagnostikuje hepatitidu C, ale stanovuje, jak pokročilé změny na játrech jsou. Rozhodně není potřeba ji nyní opakovat. Pokud nerozumíte ani mé odpovědi, proberte nález se svým lékařem.
Dotaz:
Dobrý den, před třemi měsíci jsem onemocněla hepatitidou E, po dvou měsících byly jaterní testy v normě, nastoupila jsem do práce ale stále se cítím unaveně. Dnes mi bylo zjištěno z krve, že vir je stále aktivní. Můžete mi poradit jak by lékaři měli postupovat v další léčbě? Je vhodná pracovní neschopnost? Děkuji za odpověď.
Žádná speciální léčba hepatitidy E není, vaše potíže po prodělání nemoci jsou neobvyklé a je třeba je řešit s lékařem, u něhož jste sledována.

infolinka 800 333 365

Volejte zdarma a konzultujte svůj problém s lékařem každý všední den od 10:00 do 17:00 hodin.

 

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře

 
Dotaz na žloutenku? Ptejte se našeho odborníka.

 
 
 
MSD
 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo