Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy plně zveřejňovány a žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.
Plné znění prohlášení.

V poradně na vaše dotazy odpovídá MUDr. Simona Arientová.

* Kontrolní kód (opište): 
* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 2644 záznamů z celkového počtu 2644, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Dotaz:
Dobrý den, dělám akreditovaný kurz na řidiče záchranné služby v Brně. U studia mám povinnou praxi na záchrance, ale bez očkování hepatitidy A+B praxi nemohu vykonat. Dočetl jsem se že zdravotníci a záchranáři mají právo na očkování zdarma. Měl bych na to také nárok? Ve zdravotnictví jsem ještě nepracoval. Předem děkuji za odpověď Juříček
Je tomu tak podle Vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem č. 537/2006 Sb.
Dotaz:
Dobrý den paní doktorko, dnes jsem dezinfikovala kliku dveří postřikem cca 5 minut po odchodu drogově závislého pacienta. Má diagnostikovanou hcv, hiv bohuzel nevim zda ano či ne, ale pri postřiku mi dezinfekce vletla do očí, nevím zda na klice byla krev nebo ne , ale radši jsem to chtěla vydezinfikovat, pacient byl poškrábaný v obličeji, rukou jsem si bohužel nevšimla,mohla jsem se takhle nakazit pokud by tam nějaká krev byla a smichala se s dezinfekci ktera mi pak vletla do očí.asi jsem paranoidní a hlavně dost vystrašená z celé té situace, ale mám rodinu a nechtěla bych je nějak ohrozit a ani sebe. Děkuji za vaši odpověď.
Vaše obavy jsou v této situaci zbytečné, riziko je prakticky nulové.
Dotaz:
Dobrý den. Před 3 týdny jsem měl pozitivní testy na anti-HCV, dnes akutní infekce HCV potvrzena. Nakazil jsem se nechráněným pohlavním anál. stykem vloni v listopadu. Mám zatím astronomické jaterní testy (druhý test nicméně mírně lepší), virová nálož 5.000 kopií. Na další testy a kontrolu k lékařce mám jít za 3 měsíce. Vylepšil jsem stravu, vyloučil alkohol, zařadil vitamíny, co více mohu dělat, abych zlepšil šanci na spontánní vyléčení ? Žádné významné projevy na sobě necítím, jen se mi dělají po celém těle špatně se hojící bolavé pupínky - něco jako folikulitida - může to být projev probíhajícího jaterního zánětu (dle sdělení oš. lékařky intenzivní zánět trvá)? Kvůli poranění ramene jsem začal brát též Wobenzym. Nemůže zbytečně zatěžovat játra?? Nebo naopak enzymy v něm obsažené činnost jater podporují ? Děkuji za odpovědi a jakákoli doporučení případně odkaz, kde se mohu k akutní infekci dozvědět spolehlivé informace (i v angličtině či francouzštině). Jsem pracovně dlouhodobě v zahraničí, prozatím budu sledován zde. Ještě jednou předem děkuji.
Nejsou známa žádná specifická opatření zvyšující naději na spontánní úzdravu z hepatitidy C, šanci má asi 1/3 pacientů. Po 6 měsících bude jasno. Není nezbytné se nyní stresovat, existují účinné způsoby léčby a možnosti se postupně rozšiřují.
Dotaz:
Dobrý den, v říjnu 2015 jsem prodělala hepatitidu E, jaterní testy mám od 28.12.2015 v normě, ale AB/HEV IgG 8,13, AB/HEV IgM 11,07., kdy se dá říci, že budu vyléčená. To mám ještě v těle ten vir? Kdy z těla vymizí? Ještě mě trápí takové pálení jazyka, trochu jako horko v ústech, je to normální přejde to? Praktická lékařka říká, že to je ještě po hepatitidě. Hepatitida E nepřechází do chronického stádia, že ne? Děkuji za odpověď. Dana Horáčková
To je mnoho otázek, tak alespoň to nejdůležitější: vyléčená budete až budete mít normální ALT, ale dejte čas játrům k regeneraci, vyhýbejte se alespoň půl roku alkoholu. Hepatitida E většinou do chronicity nepřechází, může se to vyjímečně stát u výrazně oslabených osob např. těžkou nemocí apod. Horko v ústech a pálení jazyka neumím vysvětlit, nejspíš to však s hepatitidou E nesouvisí.
Dotaz:
prosim vas mam C a pred nekolika lety byla dieta proto strasne dulezita dostavali ji automaticky temer vsichni s C a hlavne pri lecbe a ted ji nedostavali ani pri lecbe (prosim aby jste rozumela bylo to ve veznici) a nekde sem dokonce o tom cetla ze uz se to nak nedodrzuje psaly dokonce ze telo si samo postupne rekne co nesnese ale je mi to divne kdyz toho bylo tak strasne moc co nesmime jist co nam pritezuje a najednou to nevadi?pritom me doktorka minuli tyden rekla ze nesmim drogy alkohol cokoladu prepalene tuky ale stejne je toho malo oproti drivejsku prosim co je na tom vsem pravdy?clovek pak vubec nevi co delat coje spravne DEKUJI
Nejde o lež, jde o postupný vědecký pokrok. V průběhu let se zjistilo, že výrazná omezení v dietě u virové hepatitidy nejsou nezbytná, doporučuje se určité omezení tuků, zvláště přepalovaných a zákaz alkoholu, což v podstatě odpovídá tzv. racionální stravě. Proto bych striktně nepoužívala označení „dieta“, protože tento termín je většinou laiky chápán jako výrazné omezení. Alkohol je jedem pro každá játra, ale zdravá si s ním do určité míry poradí, ne však nemocná. Játra vyrábějí žluč, v níž se rozpouštějí tuky, velké množství tuku je nutí k větší produkci žluči, což nemocná játra zatěžuje. Potud vysvětlení k doporučeným stravovacím omezením.
Vítězím nad hepatitidou C
infolinka 800 333 365

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Soutěžte s námi
Soutěž o sadu svíček

Soutěž o sadu svíček

Platnost: 1.10. - 31.10.2016

V říjnové soutěži můžete vyhrát sadu svíček s vůní levandule.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.