Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Léčba žloutenky typu C prošla v poslední době velkým pokrokem. Dostupné jsou nové léky i jejich kombinace. Zároveň se tím ale zvyšují nároky jak na lékaře, tak na pacienty. Jak tedy poznat, že je terapie úspěšná?
Nejčastěji používaným znakem vhodné léčby je v moderním pojetí žloutenky C dosažení takzvané setrvalé virologické odpovědi. Tento pojem vyjadřuje, že v krvi pacienta nelze (ani během podávání léku) přímo nalézt virus a tento účinek přetrvává po dobu půl roku od vysazení léčiva.
Ačkoliv se úspěšnost léčby stále zvyšuje, je třeba mít na paměti, že žloutenka C není jedna nemoc, ale že záleží na konkrétním druhu viru (takzvaném genotypu). Zatímco nemocní nakažení genotypem 2 nebo 3 dosahují setrvalé virologické odpovědi po podávání pegylovaného interferonu a ribavirinu ve třech čtvrtinách případů, pacientů s genotypem 1 reaguje kladně méně než polovina. Na druhou stranu mohou mít tito nemocní užitek z přidání další látky do kombinace. Pokud kromě interferonu a ribavirinu užívají boceprevir nebo telaprevir, dosahují setrvalé virologické odpovědi v 65–70 % případů, tedy téměř srovnatelně s první skupinou.
Úspěch léčby ovlivňuje celá řada proměnných. Svou roli hrají základní informace, jako:
Pro každého pacienta je nutné vybrat takovou léčbu, která mu bude vyhovovat, ať už vzhledem k jeho genotypu viru, nebo na základě předpokládaných nežádoucích účinků. Horší prognózu mají ti, kteří jsou současně nakaženi virem HIV.
Důležité také je, jak pokročilou žloutenkou C pacient trpí. Zde si je třeba všímat počtu kopií viru v krvi (virová nálož) a dále potom stavu jaterní tkáně. Ta má tendenci postupně se proměňovat v nefunkční vazivo, čímž dochází k jaterní fibróze až cirhóze.
Stav jater se odráží i v hladině železa jak v krvi, tak přímo v tomto orgánu. Navíc se podle moderního výzkumu také ukázalo, že existuje část lidské genetické informace (gen IL28B), jehož konkrétní forma u konkrétního nemocného má rovněž na úspěch léčby vliv.
(ond)
Zdroj:
www.hepatitis.va.gov, data Centers of Disease Control and Prevention (CDC), USA
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.