Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Ačkoliv je riziko nákazy virovou hepatitidou C při pohlavním styku na rozdíl od žloutenky B nízké, není nulové. Proto je namístě opatrnost. Nejúčinnější zbraní proti nákaze žloutenkou je bezesporu partnerská věrnost.
Ačkoliv je riziko nákazy virovou hepatitidou C při pohlavním styku na rozdíl od žloutenky B nízké, není nulové. Proto je namístě opatrnost.
Nejúčinnější zbraní proti nákaze žloutenkou je bezesporu partnerská věrnost. Při stálém vztahu s jedním sexuálním partnerem je totiž riziko virové hepatitidy téměř nulové. Opak přichází s častým střídáním partnerů, které riziko nákazy rapidně zvyšuje. Stejně tak se riziko zvyšuje i při praktikování nechráněného sexu. Virová hepatitida se totiž přenáší nejen krví, ale i různými tělesnými tekutinami. Proto je lepší na některé rizikové praktiky raději zapomenout.
I při líbání se lze žloutenkou nakazit. Stačí k tomu oděrky v ústech, afta nebo prasklina na rtu. Při intenzivním francouzském líbání totiž může dojít k přenosu kapkou krve právě ze zranění v ústech. Podobně rizikový je z hlediska nákazy i orální sex. Virus se totiž přenáší jak spermatem, tak i poševními sekrety. Riziko spočívá především v kontaktu tekutin se sliznicí úst než přímo s cestou do žaludku. Žaludeční šťávy totiž obsahují kyselinu chlorovodíkovou, jež zabíjí většinu choroboplodných zárodků, které polkneme, viry virové hepatitidy nevyjímaje.
Rizikový pro nákazu žloutenkou je i nechráněný anální styk. Při něm totiž může dojít nejen k přenosu hepatitidy A, která se přenáší orálně-fekální cestou, ale kvůli možnému poranění sliznice konečníku i k přenosu žloutenek B a C. Daleko nebezpečnější je ale nechráněný pohlavní styk během menstruace. Při něm se totiž penis dostává přímo do styku s krví, která pokud obsahuje viry, představuje velmi vysoké riziko nákazy.
Na druhou stranu patří mezi bezpečné sexuální techniky například vzájemná masturbace a také vše, při čem nedochází k možnosti poranění a potřísnění se krví. Důležité je zejména se při styku chránit. A to nejlépe používáním bariérové antikoncepce. Hormonální antikoncepce totiž přenosu žloutenky, jak si někteří myslí, rozhodně nezabrání!
(kam)
Zdroje:
www.hepc.cz
www.hepatitis-central.com
www.sexus.cz
www.004.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.