Při chorobách jater může nastat portální hypertenze. Co to znamená?

Portální hypertenze je stav, kdy játry nemůže procházet krev. Musí tedy hledat cesty, kudy játra obejít, a to může způsobit nemalé zdravotní problémy.

Při chorobách jater může nastat portální hypertenze. Co to znamená?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Krev plná jídla i jedu

Portální žíla sbírá krev z tenkého střeva, jedná se tedy o krev plnou živin a ochuzenou o kyslík, který spotřebovalo střevo. I tak ale zásobuje játra dvěma třetinami potřebného kyslíku, zbytek poskytuje jaterní tepna.

Portální krev je před svým vstupem do krevního řečiště „filtrována“ v játrech, kde jsou jednak zpracovávány a ukládány živiny, ale také odstraňovány toxické produkty střevních bakterií a řada dalších látek. Pokud játra postihne choroba, která znemožní krevní průtok nebo pokud dojde k blokádě žilního odtoku z jater, nastává problém. Napřed se zvýší tlak v portální žíle, pokud překážka nepovolí, začne krev obtékat játra žilními spojkami.

Příznaky? Naběhlé žíly

  • Jedním z příznaků je tzv. hlava medúzy. Jedná se o výraznou žilní kresbu v okolí pupku. Tyto podkožní žíly však samy o sobě krevní průtok portální žíly přejmout nemohou.
  • Další cestou mohou být žilní pleteně v okolí jícnu a zde nastává závažnější situace. Zatímco žíly v okolí pupku zdraví významně neohrožují, žilní pleteň jícnu může začít vytvářet varixy – žíly naběhnou obdobně jako křečové žíly na nohách a mohou se začít vyklenovat do jícnu, kde se mohou snadno poranit. Touto cestou lze i vykrvácet.
  • Podobně mohou být postiženy i žilní pleteně v okolí konečníku, které mohou být mylně zaměněny za hemoroidy nebo zcela přehlédnuty.
  • Dalšími cestami jsou žilní pleteň kolem žaludku, žíly v okolí tlustého střeva, sleziny a ledvin, žíly na zadní stěně břišní a hrudní dutiny a také žilní pleteně v okolí pochvy.

Co s tím?

Tam, kde pacienta ohrožují naběhlé žíly, je možné provést jejich ošetření podvazem nebo sklerotizací (vstříknutím látky, která působí jejich znehodnocení a zánik). Někteří pacienti profitují z umělé cévní spojky v játrech (TIPS), která sníží tlak v portálním řečišti a pomáhá při zvládání krvácení. Pomoci mohou i léky, které stahují cévy v břišní dutině.

Prognóza tohoto stavu ale závisí především na stavu jater. Ten lze hodnotit například pomocí měření hladiny krevních bílkovin, které jsou vytvářeny v játrech, nebo podle hladin žlučových barviv.

Je to na vás

A co můžete pro své zdraví udělat, když se portální hypertenze objeví? Především spolupracovat s lékaři na léčbě základního onemocnění, docházet na pravidelné kontroly a dodržovat jejich pokyny ohledně životosprávy. Na alkohol a podobná potěšení rozhodně zapomeňte.

(pez)

Zdroj: 
www.hepatitiscentral.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 4

Čtěte také

Máte žloutenku a nevíte, zda kojit? Poradíme vám!

Máte žloutenku a nevíte, zda kojit? Poradíme vám!

Adiktologii v Čechách založil vynálezce "záchytky"

Adiktologii v Čechách založil vynálezce

V boji proti hepatitidě C může pomoci "králičí oko"

V boji proti hepatitidě C může pomoci

I se žloutenkou typu C lze žít plnohodnotný život

I se žloutenkou typu C lze žít plnohodnotný život

Očkování proti žloutence typu A: nepovinné, ale možné

Očkování proti žloutence typu A: nepovinné, ale možné

Viry, vetřelci nesoucí nemoc

Viry, vetřelci nesoucí nemoc
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?