Návštěva lékaře

Hepatitida C se neléčí v ordinacích praktických lékařů. Přesto byste právě zde měli svoji cestu k diagnóze a léčbě zahájit. Rozhovorem se svým lékařem získáte kvalifikovaný názor na svůj problém a radu, jak dále postupovat. Lékař provede základní vyšetření jater a v případě potřeby vám vystaví doporučení na vyšetření u specialisty.

  • gastroenterologie – podoboru interního lékařství zabývajícího se výzkumem, diagnózou a léčbou chorob trávicího systému;
  • hepatologie – úzce specializovaného lékařského oboru patřícího do oboru gastroenterologie a zabývajícího se výzkumem, diagnózou a léčbou jaterních onemocnění;
  • infektologie – lékařského oboru zabývajícího se studiem, diagnózou a léčbou infekčních nemocí.

Hříchy mládí

Návštěvu lékaře obvykle zahajují formality související se založením zdravotní dokumentace. Průvodní list vystavený praktickým lékařem informuje specialistu o zdravotním stavu nemocného a základních rysech aktuálního problému, případně jej seznamuje s výsledky již provedených testů.

Vlastní vyšetření zahajuje lékař dotazováním na charakter a průběh obtíží. Cílenými dotazy odebírá takzvanou anamnézu. Tu tvoří soubor údajů o vašem zdravotním stavu před vlastní chorobou, o vašem životě, rodinném prostředí i o chorobách předků nebo sourozenců. Informace z předchorobí jsou důležité pro objasnění všech možných souvislostí. S lékařem mluvte o svém chování v minulosti otevřeně a snažte se vzpomenout si na všechny detaily. Přiznejte všechna rizika, se kterými jste přišli do styku. Lékař vás kvůli vašim prohřeškům nebude prošetřovat ani soudit. Je však důležité zjistit, jak vaše infekce vznikla.

Odložte si do půl těla

Taky si připadáte žlutí? Lékař se vám zhluboka zadívá do očí. Barva jejich bělem mu to potvrdí. Svléknete se do půl těla a dále si bude všímat břicha. Zvětšená játra zřetelně vyčnívají zpod žeber. Nádech, výdech… Hrana jater klouže pod prsty, teď už lékař ví, kam až sahají. Jak je na tom slezina? Vyšetřující ruka se přesune na levou stranu břicha. Máte na břiše zřetelně rozšířené podkožní žíly? To není dobré. Znamená to vysoký tlak ve vrátnicovém řečišti. Krev nemůže do jater, tak si hledá náhradní cestičky. „Oteklo“ vám břicho? Je třeba je prohmatat a proklepat. Co vaše klouby? Že to s játry nemá co dělat? Vyrážka nebo bolesti v kloubech mohou být příznakem doprovodného imunokomplexového onemocnění.

Odběr anamnézy a lékařské vyšetření poskytují jen základní představu o stavu nemocného. Pro stanovení diagnózy hepatitidy C jsou zcela zásadní krevní testy.

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?