Pacient

Když se pacient poprvé dozví o své diagnóze, může mít různé a často nepříjemné pocity. Někteří pacienti tomu odmítají uvěřit, u jiných se objevuje strach z toho, co bude dál.

Co dělat, když se dozvím diagnózu

Pro začátek je důležité se především uklidnit a uvědomit si, že diagnóza hepatitidy C neznamená žádný akutní problém. Neznamená rovněž "rozsudek smrti". Jedná se o onemocnění s velmi pomalým průběhem, které je léčitelné a vyléčitelné.

Hepatitida C postupuje velmi individuálně a do jaterní cirhózy dospěje jen u asi 20–30 % pacientů. Její postup je velmi pomalý a u uvedené skupiny se jaterní cirhóza rozvine nejdříve za 20 let po nakažení.

U drtivé většiny pacientů mají lékaři dostatek času, aby onemocnění dobře vyšetřili a zvolili ideální postup léčby. Současné metody léčby jsou daleko účinnější než počátkem devadesátých let a velmi rychle se vyvíjejí nové a ještě účinnější léčebné postupy. Je tedy reálná naděje, že současná úroveň léčby pomůže a definitivně pacienta onemocnění zbaví.

Přesto hepatitida C změní život pacienta, který se začne ptát: Mohu pít alkohol a v jaké míře? Pomůže mi alternativní terapie? Jakou dietu mám dodržovat? Jak mne nemoc změní? Nemohu nemoc přenést na svého partnera sexuálním stykem? Jak ochráním své blízké?

Odpověď na všechny tyto otázky najdete na těchto stránkách.

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře