Diety a výživa

Jaterní dieta již dávno nespočívá v konzumaci suchých rohlíků a hořkého čaje. Kromě několika základních omezení se blíží normální stravě.

Žádná striktní omezení diety neexistují. Co budete jíst, to záleží jen na vás a vaší snášenlivosti. Je však dobré omezit přísun tuků, zejména přepálených. Naopak prospívá ovoce a zelenina. Nemocný zpravidla brzy zjistí, která jídla mu způsobují problémy. Těch by se měl vyvarovat. Rovněž je možné, že se budou reakce na jídlo v průběhu léčby měnit. Vše, co odpovídá zdravému životnímu stylu, pomáhá i játrům, a tím i léčbě. Obezita je jedním z faktorů, které působí na úspěšnost léčby negativně.

Hlídejte si tekutiny

Dostatečný pitný režim by měl dodržovat každý člověk. Při léčbě však jeho význam podstatně roste. Zároveň roste i potřeba tekutin. Možná zjistíte, že během dne vypijete třeba i dvojnásobek toho, co před zahájením léčby.

Pijte především čistou vodu – neslazenou, bez bublinek. Pro zpestření různé čaje, sem tam nějakou tu ochucenou limonádu, minerálku, džus. Nevhodná je káva a nápoje obsahující kofein (kola), protože tyto nápoje patří mezi takzvaná diuretika – podporují tvorbu moče, jejich pitím tělo paradoxně tekutiny naopak ztrácí.

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře