Ochrana blízkých

Jak se na mě bude dívat okolí? Co moje rodina? Neohrozil jsem ji? Virus hepatitidy C se přenáší hlavně krví. Běžný kontakt je tedy možný, a dokonce žádoucí. Objetí, podání ruky ani polibek na tvář nikoho neohrozí. Dokonale bezpečné je i společné jídlo a pití. Choroba Vás nemusí vyloučit ze společnosti. Stačí jen dodržovat základní hygienická opatření. Nekomplikovaná virová hepatitida nevyžaduje pracovní neschopnost!

Jak víte, běžným kontaktem se nemoc nešíří. Váš život v domácnosti, v práci nebo ve společnosti proto nemusí být nijak omezen. Přesto se naučte chovat zodpovědně a dodržujte několik základních bezpečnostních opatření. Pomohou zbytečně nezvyšovat riziko přenosu:

  • Nepoužívejte holicí čepelky, kleštičky na nehty, depilační nástroje, kartáčky na zuby a jídelní potřeby, které používají jiní lidé. Je vhodné používat i svůj vlastní hřeben nebo kartáč na vlasy.
  • Otevřené rány vždy zakrývejte obvazem.
  • Nevystavujte ostatní kontaktu se svou krví – jakékoliv skvrny od krve vyčistěte dezinfekčním prostředkem.
  • Injekční jehly používané při léčbě hepatitidy C likvidujte se zvláštní péčí.

V péči o své zdraví nezapomínejte na udržování zdravého chrupu. Pozor na onemocnění dásní spojené s jejich krvácením. Tehdy mohou být nebezpečné i Vaše sliny a líbání se stává rizikovou aktivitou. O tom, že trpíte hepatitidou typu C, by měl vědět kromě praktického lékaře i Váš zubař. Před zahájením jakéhokoliv výkonu upozorněte lékaře, sestry i laboranty na to, že jste nemocní a že mají být zvýšeně opatrní.

Co tomu řeknou?

Nemusíte nutně informovat všechny, s kým přijdete do styku. Na druhou stranu ale není rozumné zůstávat se svou nemocí sám. Musíte se mít o koho opřít. Svěřte se svému nejbližšímu okolí.

V povědomí mnoha lidí je „žloutenka“ nebezpečná nemoc přenášená i pouhým pohledem. O jejích skutečných vlastnostech a rizicích ví většina jen velmi málo. Proto panují zkreslené názory. Je důležité vědět, že se na osobu, s níž budete o své nemoci hovořit, můžete spolehnout a že jí můžete důvěřovat. Pokuste se ji informovat:

  • jak nemoc probíhá
  • jaké jsou její příznaky
  • jaké má možnosti léčby
  • kde se o ní mohou více dozvědět

Váš sexuální partner i osoby, se kterými sdílíte společnou domácnost, by měli absolvovat vyšetření hladiny jaterních enzymů (ALT) a test přítomnosti protilátek proti HCV.

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře