Možnosti léčby

Možnosti léčby žloutenky typu C se během posledních dvou desetiletí výrazně změnily. Z velkého strašáka se pomalu stává onemocnění, se kterým jsou dnešní léky schopné se vypořádat. Cílem léčby virové hepatitidy je zastavit další poškozování jaterních buněk a v ideálním případě virus úplně odstranit z lidského těla.

Léky proti viru hepatitidy C

Přímo působící antivirotika

Od roku 2011 je možnost využití nových antivirotik, jimž se říká přímo působící (DAAs – direct acting antivirals). Jedná se o látky, které přímo zasahují do rozmnožovacích mechanismů viru hepatitidy C. První vytvořená DAA se podávají v trojkombinaci s interferonem a ribavirinem, což zvyšuje účinnost léčby až k 80 % (neplatí v případě pacientů, kteří již mají cirhózu). 

DAA přicházející ve druhé řadě jsou zářící budoucností léčby hepatitidy C a zcela jistě budou měnit dosavadní způsoby. Jedná se o látky, které se pravděpodobně budou využívat ve vzájemných kombinacích dle citlivosti viru, a to bez interferonu – což také znamená bez přítomnosti závažných vedlejších účinků, kvůli nimž pacienti často musí léčbu přerušit. Účinnost trojkombinace nových DAA ve studiích dosahovala 95 %. Jejich použití je možné prakticky u všech genotypů viru hepatitidy C. Navíc jsou tyto léky podávány v tabletách. Hlavním problémem je cenová „nedostupnost“, což by se snad v budoucnu mohlo změnit.

V současné době je však standardem v léčbě využití trojkombinační terapie, která obsahuje interferon, ribavirin a některý lék ze skupiny přímo působících antivirotik. Tato kombinace totiž v současnosti vykazuje nejlepší léčebné výsledky navzdory riziku nežádoucích účinků.

Některé látky ze skupiny DAAs:

  • boceprevir
  • simeprevir,
  • telaprevir
  • sofosbuvir,
  • daclatasvir a další.

Ještě donedávna nebyla v léčbě hepatitidy C jiná možnost než terapie pomocí dvou léků:

  • Interferon. Lék podporující imunitní systém v boji proti viru. Ve vysokých dávkách má schopnost zastavit množení viru. Jeho aplikace je injekční.
  • Ribavirin. Látka patřící do skupiny tzv. antivirotik, což jsou léky užívané na virová nemocnění. Ribavirin zastavuje množení viru v buňkách. Je podáván v tabletách.

Tyto dva léky se běžně užívaly v kombinaci, což zvyšovalo jejich účinnost, ale bohužel také toxicitu. Dvojkombinační léčba s interferonem znamenala poměrně mnoho nežádoucích účinků s účinností léčby kolem 60 %.

Rostlinná léčba

Vedle standardních postupů existují i prostředky rostlinné léčby. Jejich užívání je však vždy třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem. Bylinné přípravky nenahrazují řádnou léčbu. Je to pouze doplněk terapie. Užívají se výrobky obsahující výtažky z následujících rostlin:

  • ostropestřec mariánský (Silybum marianum, látka silymarin),
  • pupava,
  • smetánka lékařská,
  • bělas,
  • hořec,
  • šťovík žlutý.

Vitaminy

Účinnost vitaminů nebyla jednoznačně prokázána. Některé z nich lze užívat jako podpůrné prostředky. Při příjmu vyvážené stravy však není jejich dodatečné zařazení nutné. V případě potřeby se doporučuje vitamin E a C, případně některý z multivitaminových přípravků. Zařazení vitaminových přípravků do léčby je třeba konzultovat s lékařem.

Vitaminy a doplňky stravy

Nadbytek vitaminu A může být pro játra toxický. Nadbytek některých dalších vitaminů může játra nepřiměřeně zatížit. Z toho důvodu by nemocní neměli užívat multivitaminové přípravky s vysokým obsahem vitaminů A a D.

Doplňky stravy založené na bylinné léčbě mohou zničit játra! Zejména nebezpečné jsou přípravky obsahující starček (Senecio), rod Crotalaria, otočník (Heliotropium), ožanku, kostival, jmelí, šišák, listy protěže a mátu.

Před užíváním vitaminů a doplňků stravy se vždy poraďte o jejich vhodnosti se svým lékařem.

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?