Možnosti léčby

Možnosti léčby žloutenky typu C se během posledních dvou desetiletí výrazně změnily. Z velkého strašáka se pomalu stává onemocnění, se kterým jsou dnešní léky schopné se vypořádat. Cílem léčby virové hepatitidy je zastavit další poškozování jaterních buněk a v ideálním případě virus úplně odstranit z lidského těla.

Léky proti viru hepatitidy C

Přímo působící antivirotika

Od roku 2011 je možnost využití nových antivirotik, jimž se říká přímo působící (DAAs – direct acting antivirals). Jedná se o látky, které přímo zasahují do rozmnožovacích mechanismů viru hepatitidy C. První vytvořená DAA se podávají v trojkombinaci s interferonem a ribavirinem, což zvyšuje účinnost léčby až k 80 % (neplatí v případě pacientů, kteří již mají cirhózu). 

DAA přicházející ve druhé řadě jsou zářící budoucností léčby hepatitidy C a zcela jistě budou měnit dosavadní způsoby. Jedná se o látky, které se pravděpodobně budou využívat ve vzájemných kombinacích dle citlivosti viru, a to bez interferonu – což také znamená bez přítomnosti závažných vedlejších účinků, kvůli nimž pacienti často musí léčbu přerušit. Účinnost trojkombinace nových DAA ve studiích dosahovala 95 %. Jejich použití je možné prakticky u všech genotypů viru hepatitidy C. Navíc jsou tyto léky podávány v tabletách. Hlavním problémem je cenová „nedostupnost“, což by se snad v budoucnu mohlo změnit.

V současné době je však standardem v léčbě využití trojkombinační terapie, která obsahuje interferon, ribavirin a některý lék ze skupiny přímo působících antivirotik. Tato kombinace totiž v současnosti vykazuje nejlepší léčebné výsledky navzdory riziku nežádoucích účinků.

Některé látky ze skupiny DAAs:

 • boceprevir
 • simeprevir,
 • telaprevir
 • sofosbuvir,
 • daclatasvir a další.

Ještě donedávna nebyla v léčbě hepatitidy C jiná možnost než terapie pomocí dvou léků:

 • Interferon. Lék podporující imunitní systém v boji proti viru. Ve vysokých dávkách má schopnost zastavit množení viru. Jeho aplikace je injekční.
 • Ribavirin. Látka patřící do skupiny tzv. antivirotik, což jsou léky užívané na virová nemocnění. Ribavirin zastavuje množení viru v buňkách. Je podáván v tabletách.

Tyto dva léky se běžně užívaly v kombinaci, což zvyšovalo jejich účinnost, ale bohužel také toxicitu. Dvojkombinační léčba s interferonem znamenala poměrně mnoho nežádoucích účinků s účinností léčby kolem 60 %.

Rostlinná léčba

Vedle standardních postupů existují i prostředky rostlinné léčby. Jejich užívání je však vždy třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem. Bylinné přípravky nenahrazují řádnou léčbu. Je to pouze doplněk terapie. Užívají se výrobky obsahující výtažky z následujících rostlin:

 • ostropestřec mariánský (Silybum marianum, látka silymarin),
 • pupava,
 • smetánka lékařská,
 • bělas,
 • hořec,
 • šťovík žlutý.

Vitaminy

Účinnost vitaminů nebyla jednoznačně prokázána. Některé z nich lze užívat jako podpůrné prostředky. Při příjmu vyvážené stravy však není jejich dodatečné zařazení nutné. V případě potřeby se doporučuje vitamin E a C, případně některý z multivitaminových přípravků. Zařazení vitaminových přípravků do léčby je třeba konzultovat s lékařem.

Vitaminy a doplňky stravy

Nadbytek vitaminu A může být pro játra toxický. Nadbytek některých dalších vitaminů může játra nepřiměřeně zatížit. Z toho důvodu by nemocní neměli užívat multivitaminové přípravky s vysokým obsahem vitaminů A a D.

Doplňky stravy založené na bylinné léčbě mohou zničit játra! Zejména nebezpečné jsou přípravky obsahující starček (Senecio), rod Crotalaria, otočník (Heliotropium), ožanku, kostival, jmelí, šišák, listy protěže a mátu.

Před užíváním vitaminů a doplňků stravy se vždy poraďte o jejich vhodnosti se svým lékařem.

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Soutěž o rukavice pro ovládání smartphonu

Soutěž o rukavice pro ovládání smartphonu

Platnost: 1. 11. - 30. 11. 2018

v listopadové soutěži budeme hrát o rukavice pro ovládání smartphonu.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?