Délka léčby

Léčba trvá u většiny pacientů standardně 3-12 měsíců. Jejím cílem je dosažení stavu, kdy virus není v krvi zjistitelný při ukončení léčby a ještě šest měsíců poté.

V případě užívání kombinace DAA se délka léčby většinou pohybuje mezi 12 a 24 týdny, což znamená výrazné zkrácení nutného užívání léků.

V průběhu léčby je nemocný průběžně sledován. Důležitá je především hodnota viremie, tedy počet virů v mililitru krve. Pokud není virus již po třech měsících léčby zjistitelný, je velmi dobrá pravděpodobnost, že léčba bude úspěšná. Pokud v průběhu prvních tří měsíců naopak nedochází ke snížení viremie, šance na úspěšné vyléčení dramaticky klesá.

Co když zabere?

I po ukončení léčby čekají nemocného občasné návštěvy lékaře. Pravidelně prováděné testy slouží k ujištění, že nedošlo k nové aktivaci viru. V určitém procentu případů totiž dochází k takzvanému relapsu. Virus již není v těle patrný, ale po vysazení léčby se znovu objeví. Ze zkušenosti je známo, že pokud k takovému opětovnému vzplanutí infekce dojde, stane se tak nejpozději do půl roku po ukončení léčby (zpravidla však do tří měsíců). Dá se tedy říci, že pokud není virus v těle patrný půl roku po ukončení léčby, je vyhráno. Tento stav se označuje jako setrvalá virologická odpověď (SVR – Sustained Viral Response). Návrat infekce již v takovém případě není pravděpodobný.

Úspěšná léčba zamezuje riziku přechodu onemocnění do jaterní cirhózy a vzniku rakoviny jater. Je důležité si ale uvědomit, že ani vyléčená virová hepatitida C vám nezaručuje imunitu proti další nákaze.

Co když ne?

Léčbu může lékař v některých případech ukončit i předčasně. Zpravidla se jedná o situace, kdy se objeví závažné nežádoucí reakce, nedostatečná odpověď na léčbu nebo jiné komplikace. Účinky interferonu se projeví už po třech měsících léčby. Trvale zvýšené hladiny jaterních enzymů a neměnná (nebo zvyšující se!) virová nálož jsou důvodem pro jeho vysazení.

Transplantace jater

V souvislosti s hepatitidou C se často zmiňuje i transplantace jater. Jde o poslední možnost terapie. Dává naději lidem trpícím cirhózou s komplikacemi nebo rakovinou jater. Může dát šanci na kvalitní, plnohodnotný a produktivní život. Ani pak bohužel není vyhráno. Virus zůstává v těle i po transplantaci a hepatitida C může postihnout i nová játra. Celý proces tak začíná znovu.Transplantace je skutečně až poslední možnost léčby.

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Soutěž o rukavice pro ovládání smartphonu

Soutěž o rukavice pro ovládání smartphonu

Platnost: 1. 11. - 30. 11. 2018

v listopadové soutěži budeme hrát o rukavice pro ovládání smartphonu.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?