Strašák jménem jaterní cirhóza

Obávané „tvrdnutí jater“, jak jaterní cirhózu často nazýváme, nemusí zdaleka souviset jen s nadměrným příjmem alkoholu. Ve skutečnosti je nejčastějším viníkem právě virová hepatitida C. Tiše a postupně může tato infekce ničit naše játra až do chvíle, kdy už nebudou schopna plnit své základní funkce. Jak rozpoznat vznikající cirhózu včas a jak se jí bránit?

Strašák jménem jaterní cirhóza
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Obávané „tvrdnutí jater“, jak jaterní cirhózu často nazýváme, nemusí zdaleka souviset jen s nadměrným příjmem alkoholu. Ve skutečnosti je nejčastějším viníkem právě virová hepatitida C. Tiše a postupně může tato infekce ničit naše játra až do chvíle, kdy už nebudou schopna plnit své základní funkce. Jak rozpoznat vznikající cirhózu včas a jak se jí bránit?

Hojení, které ubližuje

Tím, co stojí na počátku cirhózy, je chronický zánět. Drobné záněty jaterních buněk se hojí rychle, po každém z nich ale zbyde jizva v podobě malého okrsku tuhé, nefunkční vazivové tkáně. A po mnoha a mnoha letech tohoto neustálého poškozování může být jaterní tkáň změněna do takové míry, že se stane nefunkční – hovoříme pak o jaterním selhání. V tom okamžiku je již stav nevratný a jedinou možností, která zůstává ve hře, je transplantace jater.

Jak na sobě poznám cirhózu?

Játra plní v našem organismu řadu důležitých a nezastupitelných funkcí. Za hlavní lze označit odstraňování toxických látek z krve, tvorbu žluči potřebné pro trávení tuků či produkci krevních bílkovin nepostradatelných např. pro srážení krve. Projevem toho, že játra neplní své úkoly tak, jak by měla, může být například:

  • únava,
  • nevolnost,
  • ztráta chuti k jídlu, úbytek na váze,
  • otoky nohou, přítomnost tekutiny v břišní dutině (ascites),
  • svědění kůže, žluté zbarvení kůže a očního bělma (žloutenka),
  • zvýšený výskyt modřin a krvácení,
  • rozšířené žíly v břišní stěně.

Pokud u sebe získáte podezření na cirhózu, je na místě navštívit lékaře, který vás může odeslat na specializovaná vyšetření. Pro stanovení cirhózy dobře poslouží laboratorní testy, které z krve určí celou řadu parametrů ukazujících na fungování jater. Přímý průkaz cirhózy je možný pod mikroskopem po odebrání vzorku (biopsie) jaterní tkáně.

Není nad prevenci

Až u pětiny pacientů nakažených hepatitidou C se vyvine cirhóza – kdo jí bude postižen, to nelze nikdy s jistotou předpovědět. Existují faktory, které riziko zvyšují, jako například konzumace alkoholu či další virová onemocnění. Naopak včasné rozpoznání infekce hepatitidou C a její usilovná léčba v mladém věku riziko rozvoje cirhózy výrazně snižuje.

Jestliže je u vás již na preventivní opatření pozdě, nezoufejte. Pokud vám byla cirhóza diagnostikována, dodržujte zásady zdravého životního stylu a vyvarujte se alkoholu. Nezanedbávejte pravidelné kontroly u lékaře a věnujte se léčbě. Cirhóza neznamená nutně transplantaci a život s ní může být dlouhý a plnohodnotný. Aby byl ale boj s ní úspěšný, musí být úporný a také – a to především – musí začít včas.

(luko)

Zdroj: www.healthline.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Šance na zvládnutí hepatitidy? Jedině bez alkoholu a drog!

Šance na zvládnutí hepatitidy? Jedině bez alkoholu a drog!

Virová žloutenka typu C – léčba závisí na genotypu

Virová žloutenka typu C – léčba závisí na genotypu

Oteklé nohy? Možná máte potíže s játry

Oteklé nohy? Možná máte potíže s játry

Ryby pro nemocná játra

Ryby pro nemocná játra

Hepatitida A – jak se nenakazit na dovolené

Hepatitida A – jak se nenakazit na dovolené

Žloutenka se nevyhýbá ani těhotným

Žloutenka se nevyhýbá ani těhotným
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?