Žloutenka může doprovázet celou řadu nemocí, nejen poškození jater

Nažloutlé zbarvení kůže a očního bělma nazýváme žloutenkou. I když se nemusí nutně jednat o poškození jater, jedná se o příznak, který zasluhuje zvýšenou pozornost. Žloutenka totiž může doprovázet celou řadu nemocí.

Žloutenka může doprovázet celou řadu nemocí, nejen poškození jater
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Když kůže zežloutne

Za nažloutlým zbarvením kůže a očního bělma při žloutence stojí zvýšená hladina barviva bilirubinu v krevním řečišti. Pokud hladina dosáhne extrémně vysokých hodnot, barva kůže a bělma se změní na žlutohnědou až hnědou.

Žlutavý odstín kožního povrchu může ale také způsobit nadměrný příjem beta-karotenu ve stravě. Jedná se zejména o zvýšenou konzumaci mrkve, dýní a některých druhů melounu. V tomto případě žlutavé zbarvení kůže neznačí poškození jater ani jiného orgánu.

Bilirubin v hlavní roli

  • Červené krvinky jsou za normálních okolností odstraňovány ve slezině. Tomuto orgánu se proto příhodně říká „pohřebiště červených krvinek“. V procesu odstraňování staré nebo poškozené červené krvinky buňky imunitního systému odjímají krvince barvivo hemoglobin, který přemění až na žluté barvivo bilirubin. Hemoglobin slouží zdravé krvince k přenosu kyslíku do tkání.
  • Bilirubin poté skrze žilní řečiště putuje do jater, kde je zachycen jaterními buňkami. Následně je jako součást žluči vyloučen do střeva.
  • Pokud se bilirubinu tvoří více než obvykle, vázne jeho odstraňování v játrech nebo vylučování žlučí, dochází ke zvýšení jeho hladiny v krvi a tím ke vzniku žloutenky.
  • Častou komplikací žloutenky u dospělých je úporné svědění kůže. V případě poruch odtoku žluči do střeva dochází k poruše trávení tuků a vitaminů rozpustných v tucích. Zejména nedostatek vitaminu K může způsobit závažné krvácení.
  • Závažná žloutenka u novorozenců může způsobit poškození mozku. Bariéra mezi mozkovou tkání a krví není u dětského organismu zcela vyvinutá. Bilirubin tedy může přestupovat z krve do mozku a zapříčinit závažnou poruchu vývoje nervové soustavy dítěte.

Příčin je mnoho

  • Akutní zánět jater. Zánětlivé poškození jater mohou vyvolat viry, alkohol, drogy, léky nebo různé jedy. Poškozené jaterní buňky nezvládají odklidit bilirubin z krevního řečiště, a proto jeho hladiny v krvi stoupají.
  • Chronická onemocnění jater. Při chronickém poškození jater dochází k jizvení jaterní tkáně, což může vyústit až v jaterní cirhózu. Chronické poškození jater nejčastěji způsobují viry hepatitidy B a C, alkohol nebo autoimunitní onemocnění. Na vzniku žloutenky se podílí porucha jaterních buněk i porucha průtoku krve játry.
  • Zvýšený zánik červených krvinek. Mnoho chorob krevních buněk způsobuje zvýšený rozpad červených krvinek. Jaterní buňky si nedokážou poradit se zvýšenou nabídkou bilirubinu v krvi, jehož hladiny stoupají a způsobují vznik žloutenky.
  • Infiltrativní onemocnění jater. Játra mohou být prostoupena nádorovými buňkami nebo zvýšeným ukládáním železa a mědi. I v tomto případě opět dochází k poškození jaterních buněk.
  • Porucha odtoku žluči. Jakékoliv poruchy odtoku žluči vedou k hromadění bilirubinu v krvi.
  • Ostatní příčiny. Na vině může být i genetika. V současnosti je známo několik dědičných syndromů, které se projevují žloutenkou a více či méně závažným poškozením jater. Žloutenka může vznikat i v průběhu těhotenství. Častým jevem je také novorozenecká žloutenka. Ta je způsobena rychlým rozpadem červených krvinek po porodu.

Jak vidíte, žloutenka může doprovázet celou řadu nemocí a nemusí se nutně jednat o poškození jater. Za jejím vznikem stojí často i poruchy krevních buněk nebo odtoku žluči do střeva. V každém případě příznaky žloutenky nepodceňujte a rychle navštivte lékaře.

(holi)

Zdroj: www.liversupport.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Na dosud těžce řešitelnou žloutenku typu C zabírá „lékový koktejl“!

Na dosud těžce řešitelnou žloutenku typu C zabírá „lékový koktejl“!

Žloutenka typu C vůbec nemusí být žlutá

Žloutenka typu C vůbec nemusí být žlutá

Virus hepatitidy C je odolný protivník, nepodceňujte ho!

Virus hepatitidy C je odolný protivník, nepodceňujte ho!

Co o našem zdraví prozradí barva nehtů

Co o našem zdraví prozradí barva nehtů

Při akupunktuře může hrozit nákaza virovou hepatitidou

Při akupunktuře může hrozit nákaza virovou hepatitidou

Epidemie žloutenky zasáhla pražskou komunitu narkomanů

Epidemie žloutenky zasáhla pražskou komunitu narkomanů
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?