Žijete naplno? Berte ohledy na játra, pamatují si!

Jsou pro nás samozřejmostí, a pokud pracují tak, jak mají, ani o nich nevíme. Svá játra ale každodenně ovlivňujeme celou řadou dobrých i špatných rozhodnutí. Chceme-li je uchovat co nejdéle zdravá, je nutné na některé věci nezapomínat.

Žijete naplno? Berte ohledy na játra, pamatují si!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Játra jsou nesmírně složitý a mocný orgán, který vyživuje a chrání naše tělo. Pomáhá nám zbavovat se toxinů, dodává energii, odbourává viry a jiné původce infekcí, reguluje hladinu pohlavních hormonů a cholesterolu a zásobuje nás vitamíny a minerály. Co všechno může stav a fungování jater ovlivnit?

1. Cestování

Ochrana jater při putování zahraničím je zcela jednoduchá. Pokud se chystáte do vzdálenější ciziny, kde budete pobývat v oblastech s nižším hygienickým standardem nebo vyšším výskytem hepatitidy, navštivte centrum cestovní medicíny. Tam vám specialista nejen doporučí vhodná očkování, ale poskytne i základní informace o případných dalších nebezpečích a prevenci proti nim.

2. Léky

Se snadným přístupem k internetu a velkým množstvím volně dostupných léčebných přípravků má dnes mnoho lidí sklony k samoléčbě. Tím však vystavují nejen játra značnému riziku, mimo jiné i kvůli nežádoucím účinkům, které mohou určité kombinace preparátů mít. Též mnoho bylinek může tomuto orgánu uškodit – například rostlina s názvem Kava (Pepřovník opojný) má údajně na svědomí několik smrtelných případů. Při neopatrném užívání ale může být nebezpečný i obyčejný paracetamol, který se bere při teplotě a bolesti. Mnoho lidí si neuvědomuje, že léčiva, ať už bylinná, nebo farmaceuticky vyrobená, procházejí v játrech celou řadou chemických změn. Zatímco původní látka je neškodná, produkty její přeměny mohou být škodlivé, nebo dokonce toxické. Také působení různých léčiv spolu s alkoholem může způsobit život ohrožující komplikace. Zvláště pozorní by měli být pacienti, kteří již mají játra poškozená. V jejich případě není žádoucí užívání jakýchkoli léků bez vědomí lékaře.

3. Sex

Než s někým navážete tělesný vztah, je důležité, abyste navzájem znali svá zdravotní rizika a možnosti prevence. Hepatitida je pohlavně přenosné onemocnění – nabídněte novému partnerovi společnou návštěvu lékaře, který provede preventivní vyšetření.

4. Alkohol

Pokud se játra často potýkají s větším množstvím alkoholu, může to vyústit v jejich poškození, ukládání tukových zásob, zánět, a dokonce i jaterní cirhózu, která může vést ke zhoubnému bujení. Neexistuje univerzální recept, kolik vypít, aby to játrům neškodilo, ale zkuste se řídit těmito pravidly:Nesnažte se „držet krok“ s přáteli.

  • Nevěřte, že alkohol vám uškodí méně, pokud je více zředěný.
  • Nikdy nemíchejte pití s léky.
  • Ženy by měly být velmi opatrné – vstřebává se u nich více alkoholu, pomaleji se odbourává, a tak dost škodí. 
  • Máte-li problémy s játry, vyhněte se „opojným“ nápojům úplně. Pokud jste zdraví, ale na tomto orgánu vám záleží, omezte konzumaci alkoholu, jak nejvíce to půjde – nejbezpečnější je nepít vůbec. 

5. Výživa

Nejčastějším onemocněním jater v rozvinutých zemích je jejich ztukovatění – steatóza. Jde o následek nesprávné výživy, obezity a sedavého způsobu života. Steatóza bývá často spojená s dalšími onemocněními, jako je inzulinová rezistence, zvýšená hladina krevních tuků, vysoký krevní tlak a diabetes II. typu. Pokud vaše játra nejsou v pořádku, měli byste se vyhnout některým potravinám – například soli. Čím zdravější a lépe stravitelnou stravu si budete vybírat, tím lépe se bude játrům pracovat.

6. Sport

Pohyb je jednou ze základních složek zdravého životního stylu. Pomáhá metabolismu, imunitnímu systému i játrům. Cvičení chrání člověka před obezitou, která zvyšuje riziko ztukovatění jater.

7. Zkrášlování těla

Tetování, piercing a jiné podobné techniky jsou pro některé lidi důležitou formou sebevyjádření, ovšem nesou s sebou i zdravotní rizika. Pokud jsou prováděné nesterilními nástroji, může se na jejich nositele přenést například hepatitida typu B nebo C, což jsou závažná a potencionálně smrtelná onemocnění. Dávejte si pozor i na permanentní make-up, který je také formou tetování; sterilita nástrojů není ani zde samozřejmostí.

(pez)

Zdroj: http://www.liver.ca

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Imunitu je v některých případech nákazy žloutenky nutné utlumit

Imunitu je v některých případech nákazy žloutenky nutné utlumit

Komplikace jaterní cirhózy – tekutina v břiše a otoky

Komplikace jaterní cirhózy – tekutina v břiše a otoky

Šíření "céčka" mezi narkomany – hledá se efektivní prevence

Šíření

Chcete změnit svoji životosprávu k lepšímu? Plánujte!

Chcete změnit svoji životosprávu k lepšímu? Plánujte!

Čeká vás biopsie? Není se čeho bát!

Čeká vás biopsie? Není se čeho bát!

Žloutence se v Evropě daří

Žloutence se v Evropě daří
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?