Deset komplikací žloutenky

Hepatitida se může vyvinout v řadu různých onemocnění, dalšími může být doprovázena a ztížena. Některé z takových chorob, jako například fibróza nebo cirhóza, jsou celkem běžné.

Deset komplikací žloutenky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

1. Jaterní fibróza

Jednou z nejběžnějších komplikací chronické hepatitidy je fibróza, což je druh jizevnatění jater. Ta jsou poškozena dlouhodobým zánětem a vytvářením jizevnaté tkáně se snaží bránit. Bohužel výsledek je opačný – jizvy brání játrům ve správné funkci. Pokud se fibróza omezí jen na část orgánu, může zbytek zvýšit funkční kapacitu a tak nahradit poškozený okrsek. Pokud zasahuje celá játra, jedná se už o cirhózu.

2. Cirhóza jater

Poškozená tkáň jater jizevnatí a částečně regeneruje za tvorby abnormálně uložených uzlů, které nemohou fungovat, protože nejsou správně propojeny s ostatní tkání. Funkce jater je vážně narušena a může vzniknout řada vážných komplikací. Pokud nelze léčit základní onemocnění, je možná podpůrná léčba anebo transplantace.

3. Zhoubné bujení jater

  • Hepatocelulární karcinom. Vychází z jaterních buněk. Vzniká až u 80 % pacientů s cirhózou. Není-li odhalen při plánovaném vyšetření, je jeho diagnostika svízelná. Projeví se zpravidla až jako jaterní selhání, tedy v okamžiku, kdy je na radikální léčbu pozdě.
  • Cholangiokarcinom. Vzniká z buněk žlučových vývodů. Je poměrně vzácný a častěji navazuje na onemocnění žlučových cest než jaterní tkáně. Projevuje se podobně jako jiné příčiny neprůchodnosti žlučových cest – bolestí, žloutenkou, svěděním celého těla a hubnutím. Prognóza bývá špatná.

4. Jaterní selhání

Velmi vážné, ale naštěstí u hepatitidy zřídkavé. Je to stav, kdy játra přestanou fungovat, dochází k závažnému neurologickému poškození a rozvratu vnitřního prostředí. Pacient bez léčby umírá. Řešení spočívá v transplantaci.

5. Glomerulonefritida

Při hepatitidách vznikají různé druhy poškození glomerulů, tj. základních funkčních jednotek ledvin. Pokud je ohrožena funkce ledvin, lze provést jejich transplantaci.

6. Kryoglobulinémie

Při virové hepatitidě B a C se může v krvi začít tvořit bílkovina, která se v chladu sráží. V chladnějších částech těla (což jsou končetiny) se tedy ucpávají cévy za vzniku cirkulačních problémů.

7. Jaterní encefalopatie

Pokud mají játra zhoršenou funkci, začnou se do krevního oběhu vstřebávat látky, které by jinak zachytila, a to produkty bakterií přítomných ve střevě. V centrální nervové soustavě výrazně ovlivňují přenos signálu. Příznaky jsou např. zmatenost, poruchy spánku, třes, křeče a nakonec kóma.

8. Portální hypertenze

Krev, která prošla střevy, zbavená většiny kyslíku a naplněná živinami, přichází portální žilou do jater. Ta, jsou-li zdravá, ji profiltrují a pouští dále do dolní duté žíly. Pokud jsou postižena onemocněním, které ovlivňuje jejich krevní průtok, krev se hromadí v portální žíle a snaží se obtéct játra jinudy. Dochází k abnormální náplni jinak bezvýznamných žil v oblasti břicha. Může tak dojít ke komplikacím, například když přeplněné žíly v jícnu prasknou a pacient začne krvácet do trávicího traktu.

9. Porfyrie

Porfyrie je onemocnění způsobené nadměrnou přítomností porfyrinů v organismu. Porfyriny jsou velice důležité látky odbourávané játry. Pokud játra neodstraní dost těchto látek, mohou se mimo jiné hromadit v kůži a při kontaktu se světlem ji poškozovat za vzniku puchýřů nebo vředů. Jsou také toxické pro nervovou soustavu a vyvolávají řadu příznaků, jako slabost, neklid apod.

10. Virová koinfekce

Pro játra bojující s hepatitidou jsou další infekce těžkou zkouškou, proto by se před nimi měli pacienti chránit. Mezi častěji vídané kombinace infekcí patří virová hepatitida B nebo C a HIV, ale také třeba kombinace dvou typů virové hepatitidy. 

(pez)

Zdroj:

http://hepatitis.about.com

http://www.wikiskripta.eu

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Člověk, který prodělal žloutenku, (ne)může darovat krev

Člověk, který prodělal žloutenku, (ne)může darovat krev

Jaterní cirhóza

Jaterní cirhóza

Máte nemocná játra? Omezte konzumaci červeného masa

Máte nemocná játra? Omezte konzumaci červeného masa

Očkování proti žloutence typu C – je na dohled?

Očkování proti žloutence typu C – je na dohled?

Zrychlené očkování proti žloutence B nemusí chránit dostatečně

Zrychlené očkování proti žloutence B nemusí chránit dostatečně

Mýty opředené „céčko“ aneb My pravdu známe!

Mýty opředené „céčko“ aneb My pravdu známe!
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?