Žloutenky, nebo-li hepatitidy

Hepatitida je obecné označení pro zánětlivé onemocnění jater. Často se v hovorové řeči tento termín zaměňuje slovem žloutenka. To podle žlutého zbarvení některých nemocných. 

Žloutenky, nebo-li hepatitidy
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Hepatitida je obecné označení pro zánětlivé onemocnění jater. Často se v hovorové řeči tento termín zaměňuje slovem žloutenka. To podle žlutého zbarvení některých nemocných.

Průběh hepatitidy

Hepatitida může probíhat ve dvou základních formách – akutně a chronicky.

Akutní hepatitida

  • Pro akutní průběh je charakteristický náhlý začátek s výraznými obtížemi. Nemoc obvykle po dvou měsících ustává nebo vzácně vede k selhání funkce jater. Některé druhy akutních zánětů přecházejí do chronicity.

Chronická hepatitida

  • Tato forma hepatitidy vzniká nejčastěji přechodem z akutního onemocnění. Představuje velké riziko vzniku vleklého onemocnění poškozujícího játra. Často způsobuje nebezpečné komplikace.

Co hepatitidu způsobuje

Podle vyvolávající příčiny existuje několik různých druhů hepatitid. Hepatitidu může způsobit celá řada mikroorganismů. Může být také součástí některých vážných vnitřních chorob. Zánět jater může vyvolat také užívání drog, alkoholu a jiných škodlivin i některých léků. Nejčastějším původcem hepatitidy jsou viry. Virové hepatitidy jsou označovány písmeny A, B, C, D a E. Vyvolávají je stejnojmenné viry.

Viry jsou nejmenší a nejjednodušší známé formy života. Nemají vlastní buňku, obvykle je tvoří jen jejich genetická informace – nukleová kyselina (DNA nebo RNA) – zabalená v bílkovinném obalu. Množit se proto může pouze v buňkách jiných organismů.

Virus dokáže změnit napadenou buňku v jakousi továrnu, která podle vzoru vyrábí tisíce virových kopií. Po vyčerpání své výrobní kapacity buňka zaniká, nově vytvořené viry se uvolňují a napadají další buňky v okolí. Někdy je za zánik buňky zodpovědný vlastní imunitní systém hostitele infekce. Zánik většího množství buněk se již projeví chorobou.

Příznaky jaterního onemocnění

Onemocnění jater na sebe může upozornit celou řadou různých příznaků. Některé z nich můžete pozorovat od začátku onemocnění a při jeho mírném průběhu, jiné jsou známkou pokročilého onemocnění a již těžkého poškození jater.

Jak se projeví akutní zánět jater?

Akutní zánět jater se často tváří jako běžná chřipka. Můžete trpět:
  • zvýšenou teplotou,
  • bolestmi svalů,
  • bolestmi kloubů,
  • nevolností,
  • zvracením,
  • nechutenstvím.

Pacienti si někdy stěžují na neurčitou bolest břicha provázenou průjmy. Vždy se ale jedná o velmi nenápadné příznaky, které po krátké době odezní.

U některých nemocných se objeví charakteristické žluté zbarvení kůže a očního bělma – žloutenka. Ne každý zánět jater ale zbarví nemocného dožluta. Většinou jde až o pozdní známku rozvinutého onemocnění. Někdy se nemusí objevit vůbec. Žluté zbarvení kůže také nemusí vůbec souviset se zánětem jater. Kromě jiného může jít o příznak onemocnění žlučníku nebo žlučových cest.

Příznaky onemocnění jater nemusí být nijak typické. Při absenci žloutenky může původ obtíží nemocného dlouho unikat. V případě podezření na hepatitidu proto kontaktujte svého lékaře a nechte se podrobně vyšetřit.

Jaké typy žloutenek známe?

V současné době je známo mnoho druhů virů napadajících játra (hepatotropních virů). Nejdůležitější z této početné skupiny jsou viry vyvolávající virové záněty jater. Jsou označovány písmeny A, B, C, D a E a vyvolávají stejnojmenné hepatitidy. Nejčastější virové hepatitidy nesou označení A, B a C.

Žloutenka
PřenosPrůběh
Typ A Potravinami nebo vodou při jejich znečištění, například fekáliemi. Nedostatečnou osobní hygienou Nepřechází do chronické hepatitidy. Obvykle mírný průběh, příznaky odeznívají samy od sebe. Vzácně může způsobit vážné jaterní onemocnění. U starších lidí má vážnější průběh a delší trvání.
Typ B Krví.
Pohlavním stykem.
Sdílením injekční stříkačky.
Z matky na dítě.
Kolem 95 procent nakažených se infekce zbaví a získá celoživotní imunitu. Chronická infekce zvyšuje riziko cirhózy a rakoviny jater.
Typ C Krví při transfuzi.
Sdílením injekční jehly.
Kontaktem s nakaženou krví nebo znečištěnými nástroji.
Až u 90 procent nakažených se jedná o chronickou infekci. Během 20 let se u třetiny pacientů vyvíjí cirhóza. Každý dvacátý z nich má rakovinu jater.
Typ D Krví.
Neúplný virus potřebuje k přenosu přítomnost viru hepatitidy B.
Lidé nakažení virem hepatitidy B, u nichž se rozvine hepatitida D, jsou více ohroženi chronickou infekcí a jejich nemoc je obvykle závažnější. U 80 procent osob s chronickou infekcí se rozvine cirhóza.
Typ E Potravinami nebo vodou jako hepatitida typu A. Nákaza nepřechází v chronickou hepatitidu a není spojena s rakovinou jater. U těhotných žen může způsobit závažné jaterní onemocnění a smrt.
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Nechráněný sex na dovolené? Koledujete si o nepříjemné "suvenýry"

Nechráněný sex na dovolené? Koledujete si o nepříjemné

Kdy a kde se nechat očkovat proti žloutence A a B

Kdy a kde se nechat očkovat proti žloutence A a B

Zelené jarní cibulky připravily o život čtyři lidi

Zelené jarní cibulky připravily o život čtyři lidi

Úspěch: přístroj zvyšující úspěšnost transplantace jater je na světě!

Úspěch: přístroj zvyšující úspěšnost transplantace jater je na světě!

Játrům prospěje očista

Játrům prospěje očista

Žloutenku typu C pomáhá zvládnout i zdravý jídelníček

Žloutenku typu C pomáhá zvládnout i zdravý jídelníček
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?