Je to vážné?

Hepatitida C postupuje pomalu, problémy se mohou objevit až po velmi dlouhé době, v některých případech až za několik let po nákaze.

Nejvýraznější (často jedinou) známkou probíhajícího chronického onemocnění jater je lehká únava. Žloutenka, neobvyklé svědění kůže a úbytek na váze jsou znaky už pokročilé choroby. V případě hepatitidy C nemusí vzniknout vůbec. Vedle únavy je druhým nejčastějším příznakem pocit tlaku v pravé polovině břicha.

Proč je choroba tak závažná, když řadu let probíhá bez obtíží? Velmi záleží na tom, zda virus způsobí poškození jater a v jakém rozsahu. Část lidí v sobě nosí virus, aniž pociťují obtíže. Choroba u nich probíhá skrytě. U zbývajících však na pokročilou hepatitidu C navazuje velké množství komplikací.

 • jícnové varixy

  Zničené cévy v játrech nemohou vést krev. Ta se před nimi hromadí a zvyšuje tlak ve vrátnicové žíle. Krev si hledá cestičky jak překážku obejít. Rozšiřují se malé žilní spojky v jícnu a žaludku. Objevují se varixy v jícnu. Velké zatížení těchto křehkých cév může vést k jejich prasknutí. Vzniká velmi nebezpečné, život ohrožující vnitřní krvácení .

 • voda v břiše (ascites)

  Tlak krve před játry způsobí, že cévy nejsou schopny dále udržet vodu. Začínají prosakovat a v dutině břicha se hromadí tekutina. Tlakem na střeva může dojít ke zduření jejich cév. Drobnými póry začínají ze střeva unikat bakterie. V břiše vzniká život ohrožující zánět.

 • poškození mozku

  Velká část krve obchází játra přes nově vytvořené spojky. Není proto zbavena všech škodlivých látek. Jejich příliš vysoký obsah v krvi působí zmatenost, změny chování a v nejtěžších případech i ztrátu vědomí – jaterní kóma.

 • krvácení

  Poškozená játra netvoří látky nutné pro srážení krve a zástavu krvácení. I při drobných poraněních vznikají modřiny a malé rány hodně krvácejí. Hrozí nadměrná ztráta krve a vykrvácení.

 • porucha imunity

  Imunitní systém se snaží s virem bojovat. Jeho zbraní jsou zvláštní bílkoviny. Ty se umí nalepit na virus a znemožnit mu tak napadení dalších buněk. To se však často obrací ve vlastní neprospěch. Slepené viry s dalšími bílkovinami vytváření shluky, imunokomplexy, které poškozují tělo. Projevuje se to únavou, bolestí kloubů a červenou kožní vyrážkou.

 • onemocnění ledvin

  Imunokomplexy se mohou ukládat i v ledvinách. Způsobují tam zánět a poruchu filtračních schopností.

 • kožní onemocnění

  Při céčku se mohou na kůži vystavené slunci objevit puchýře (porfyria cutanea tarda) nebo červenohnědé svědící skvrny s olupujícími se šupinkami (lichen planus).

 • onemocnění štítné žlázy

  Poruchy funkce štítné žlázy mohou být přímou komplikací hepatitidy C. Souvisejí s poruchou imunity, kdy v důsledku HCV infekce dochází k tvorbě protilátek proti buňkám vlastní štítné žlázy. Vzniká tak tzv. autoimunitní zánět štítné žlázy.

Průběh hepatitidy C je u každého pacienta jiný. U někoho nemoc vůbec nepostupuje celá desetiletí, zatímco u jiných se během několika let rozvine cirhóza a další komplikace.

Průměrná doba postupu nemoci od nakažení virem do zjištění:

 • chronického zánětu jater je 13,7 roku
 • cirhózy jater je 20,6 roku
 • rakoviny jater je 28,3 roku

O závažnosti onemocnění vypovídají následující čísla. Hepatitida typu C představuje:

 • 20 procent případů akutní hepatitidy
 • 70 procent případů chronické hepatitidy
 • 40 procent případů cirhózy v konečném stadiu
 • 60 procent případů rakoviny jater
 • 30 až 50 procent případů onemocnění jater vyžadujících transplantaci tohoto orgánu
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?