Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Nemocní s hepatitidou C by se měli před sluncem spíše chránit, vlivem samotného onemocnění a použité léčby se po nadměrném slunění mohou objevit komplikace. Co ale dělat, když se před sluníčkem schovat nedá?
Zvýšená citlivost na sluneční záření u jedince nemocného hepatitidou C může být způsobena dvěma různými faktory – může se jednat o vedlejší účinek léků či o komplikace provázející samotné onemocnění.
Jako vedlejší účinek se zvýšená citlivost na sluneční záření vyskytuje u protivirové léčby, konkrétně u léku zvaného ribavirin. Popisovány jsou nepříjemné svědivé vyrážky, hlavně na končetinách a trupu. Při slunění postižených míst se vyrážka výrazně zhoršuje.
Komplikací hepatitidy C je onemocnění zvané porphyria cutanea tarda. Je to nejčastěji se vyskytující druh porfýrie. Charakteristická pro toto onemocnění je porucha konkrétního jaterního enzymu, který se podílí na tvorbě hemu, což je složka červených krvinek zodpovědná za přenos kyslíku. Vzniká chybný produkt, který se v organismu hromadí a ukládá se hlavně v kůži. Tento produkt reaguje s ultrafialovou složkou slunečního záření a způsobuje tak přecitlivělost na slunce.
(krot)
Zdroje:
hepatitis.about.com
www.hepatitis.va.gov
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.