Jaterní fibróza – jak ji zpomalit?

Jaterní fibróza sice nebolí, přesto je jí ale zapotřebí věnovat důslednou péči. Může totiž způsobit řadu závažných zdravotních komplikací, například cirhózu jater. Máte-li časté obtíže s játry, měli byste zpozornět. Co vlastně jaterní fibróza je a jak se dá její průběh ovlivnit?

Jaterní fibróza – jak ji zpomalit?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Jaterní fibróza a její příčiny

Jaterní fibróza vzniká dlouhodobým poškozováním jater. Lze si ji představit tak, že v játrech probíhá příliš bujné hojení ran vedoucí v důsledku ke vzniku zbytečných jizev v jaterní tkáni. Toto „jizevnatění“ je v medicíně označováno jako fibróza. Spouští bývá chronické poranění jater, zejména v kombinaci se zánětem. Pacient fibrózu nijak nepocítí, může ale vést ke zvýšenému krevnímu tlaku v játrech či k cirhóze (ztvrdnutí) jater a tím negativnímu ovlivnění funkce jater.

Pro správnou volbu léčby jaterní fibrózy je velice důležité odhalit její příčinu. Vyvolávajících faktorů je přitom celá řada, např.:

  • Autoimunitní onemocnění: tedy poruchy obranyschopnosti organismu, kdy imunitní systém člověka začne napadat vlastní tkáně, v tomto případě tedy játra. Často jsou tato onemocnění vrozená.
  • Vrozená metabolická onemocnění: bývají vzácná a diagnostikována již v dětství. Může se jednat např. o Zellwegerův syndrom či Gaucherovu nemoc.
  • Infekční onemocnění: může se jednat o infekce bakteriální, parazitární i virové. Právě virové patří mezi ty nejznámější, patří sem hepatitida B a C.
  • Špatný průtok krve játry: např. následkem prodělaného srdečního selhání či trombózy přímo v játrech.
  • Léky a chemické látky: kromě alkoholu i léčiva typu amiodaron (používá se k úpravě srdečního rytmu), chlorpromazine (lék proti úzkosti a nespavosti), methyldopa (zpravidla nezbytná součást léčby parkinsoniků) a další.
  • Mechanická překážka v játrech: např. jako důsledek předešlé operace.

Léčebné postupy

Jaterní fibróza může být částečně vratná, případně lze její vývoj zastavit, či alespoň zpomalit. Vždy záleží na vyvolávající příčině, kterou je nutné co nejdříve odstranit. U nejčastějších příčin jaterní fibrózy, kterými jsou hepatitida B nebo C, se tedy jedná o vyléčení virové infekce. Jinou častou příčinou je alkohol, kde je logicky nutná abstinence. V případě autoimunitních a metabolických onemocnění je zpravidla velmi těžké je definitivně vyléčit, pacienti pak podstupují pouze podpůrnou léčbu. Mechanické překážky v játrech je nutné odstranit chirurgicky.

Léčba pomocí klasických léků je většinou možná pouze pro krátkodobé užití, neboť při dlouhodobém užívání jsou tyto léky pro člověka toxické. Novější, moderní léčiva pacienti zpravidla lépe snáší, neboť vykazují méně nežádoucích účinků. Léčiva na rostlinné bázi jsou vhodná i pro dlouhodobé užití, ale zase vykazují výrazně nižší účinek.

Léčbu je proto zapotřebí vždy konkrétně cílit dle vyvolávajících příčin a léčebné postupy pečlivě vybírat pro každého pacienta.

Zdroj: Civan J.: Jaterní fibróza, 2013

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 10

Čtěte také

Cvičení s "céčkem"

Cvičení s

Ostropestřec zabírá u cirhózy i žloutenky

Ostropestřec zabírá u cirhózy i žloutenky

Žloutenka C: stále stejně nebezpečná

Žloutenka C: stále stejně nebezpečná

Objevuje se u vás vyšší krvácivost? Může jít o poruchu jater!

Objevuje se u vás vyšší krvácivost? Může jít o poruchu jater!

Žloutenka typu C: bez příznaků, ale mnohdy smrtící

Žloutenka typu C: bez příznaků, ale mnohdy smrtící

Hepatitida typu C: hrozba pro celý svět

Hepatitida typu C: hrozba pro celý svět
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?