Účinná metla na plíživého ničitele jater

V boji proti viru hepatitidy C lékaři konečně přestávají tahat za kratší konec provazu. Na obzoru se rýsuje možnost léčby, která nemá závažné vedlejší účinky a dokáže viru zbavit devět lidí z deseti!

Účinná metla na plíživého ničitele jater
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nenápadná infekce

Virem hepatitidy („žloutenky“) typu C se ročně nakazí asi tisíc obyvatel Česka. Odhady hovoří o tom, že už nyní je infikován asi každý pětistý český občan. Řada z nich o tom neví, neboť tento virus se často usídlí bez výraznějších příznaků v játrech a po léta je poškozuje.

93 % vyléčených

Naději proto vzbuzuje zpráva, že jedna z farmaceutických firem je připravena přijít na trh s lékem proti hepatitidě typu C genotypu 1, který nevyužívá k léčbě interferon a má být schopen si s nemocí poradit do 12 týdnů. Kombinace léčivých látek daclatasviru, asunapreviru a beclabuviru dokázala – podle studie publikované v prestižním americkém lékařském časopise The Journal of the American Medical Association – od žloutenky C pomoci 93 procentům ze 112 účastníků, kteří již měli diagnostikovánu jaterní cirhózu a nebyli do té doby kvůli hepatitidě léčeni.

Minimum vedlejších účinků

Perspektivní kombinace účinných látek dokázala viru zbavit také 87 procent (93 procent, pokud byl ke kombinaci přidán ribavirin) z 90 lidí, kteří již protivirovou léčbu neúspěšně podstoupili. A co je důležité – během výzkumu, který se konal mezi prosincem 2013 a zářím 2014, nahlásilo pouze 9 účastníků závažné vedlejší účinky léčby. V častém výskytu závažných vedlejších účinků totiž – kromě vysoké ceny – spočívá nevýhoda dosavadní „klasické“ léčby ribavirinem a interferonem.

Terapie levnější než transplantace

Nový potenciální lék byl také testován v kombinaci s jinými léčivy a v těchto kombinacích prokázal vysokou účinnost. Jako slibná se ukazuje i relativně nízká cena v porovnání s náklady na zavedenou léčbu nebo transplantaci jater. Nová konkurence na trhu slibuje větší tlak na snížení cen a zvýšení dostupnosti léčby. S dostupností léčby souvisí i citlivé téma provázanosti hepatitidy C s nitrožilním užíváním drog. Jako jedna z cest přenosu se totiž uplatňuje sdílení injekčních stříkaček drogově závislými, kteří i při vážných zdravotních problémech málokdy vyhledají lékařskou pomoc.

Včasná léčba zachrání život

Na pořadu dne je zejména otázka včasného odhalení nemoci a zahájení léčby dříve, než dojde k výraznému poškození jaterní tkáně. Chronická žloutenka typu C totiž může (bez přehánění) způsobit:

  • fibrózu jater (zmnožení vaziva v tomto orgánu na úkor funkční tkáně),
  • cirhózu jater,
  • hepatocelulární karcinom (druh zhoubného nádoru),
  • smrt.

I kvůli plíživému průběhu nemoci je důležité mít k dispozici účinnou léčbu, která dokáže s virem hepatitidy C rychle skoncovat. Musíme si totiž uvědomit, že ještě za desítky let budou do ordinací přicházet lidé s játry zničenými tímto typem žloutenky, kteří se nakazili právě dnes.

(marz)

Zdroj:
www.healthline.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Kdy začít myslet na prevenci žloutenky typu A?

Kdy začít myslet na prevenci žloutenky typu A?

Žloutenka je velkou hrozbou i pro seniory

Žloutenka je velkou hrozbou i pro seniory

Žloutence se v Evropě daří

Žloutence se v Evropě daří

Žloutenka ohrožuje i zdravotníky: ochrana nutná!

Žloutenka ohrožuje i zdravotníky: ochrana nutná!

Hepatitidou C se lze nakazit i při líbání

 Hepatitidou C se lze nakazit i při líbání

Nechtěný suvenýr z Thajska: virová hepatitida C

Nechtěný suvenýr z Thajska: virová hepatitida C
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Soutěž o autoškrabku

Soutěž o autoškrabku

Platnost: 1. 12. - 31. 12. 2018

V prosincové soutěži budeme hrát o autoškrabku s teplou rukavicí.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?