Poradna lékaře

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu.
Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.


Nalezeno 2678 záznamů z celkového počtu 2678, zobrazeny 6. - 10.

 1  [ 2 ]  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Dotaz:
Dobrý den, starší dcera 7let je v nařízené karanténě z důvodu výskytu zloutenky A v jejich třídě, je objednaná na povinné očkování hygienou, chtěla bych se zeptat, zda mám očkovat i mladší dceru 2,5 roku,která do karantény nespadá, má totiž momentálně silnou rýmu a v březnu musí jít na druhé očkování vakcínou Priorix(rok od první dávky). Jak daleko časově musí od sebe být vakcína zloutenky a vakcína Priorix? Předem velmi děkuji za cenné rady
Dobrý den, moc děkuji za dotaz:-). Pokud by jste nyní chtěla mladší dceru očkovat není problém, mezi očkováním proti hepatitidě A a Priorixem stačí 14 dnů. Určitě by se očkování proti hepatitidě A hodilo Vaší dceři i do budoucna a doba před nástupem do školky je ideální. Další je otázka naočkování Vás, pokud nemáte protilátky:-). Hezký den.
Dotaz:
Zdravím, paní doktorko. I naši rodinu postihla žloutenka typu C /dceru/. Prostudovala jsem o nemoci vše dostupné z internetu, ale potřebovala bych ještě zodpovědět nějaké otázky, na které jsem nenašla odpověď. 1. Pozná doktor, jak dlouho je člověk virem nakažen /jestli jde o aktutní či chronické onemocnění/? 2. Pokud má člověk štěstí a s virem si v akutní formě poradí tělo samo a je pak negativní, může se ještě virus znovu vrátit, aniž by se člověk znovu nakazil? 3. A pokud si člověk sám poradí s nemocí a je negativní, dá se předpokládat nějaké poškození jater a je nutné dodržovat určitá omezení /alkohol, dieta.../? 4. Když nemoc přejde do chronické fáze, vím, že se virus i po léčbě často vrací. Je nějaká hranice /třeba rok/, kdy už člověk může být klidný, že se virus nevrátí nebo se může vrátit kdykoliv během života, aniž by ho člověk znovu chytil? 5. Léčba interferonem mi přijde dle ostatních pacientů dost děsivá. Doporučovala byste vyzkoušet před touto drastickou léčbou i jiné možnosti /např, bylinky, jiné léky apod/? Dceři byla diagnostikována 14.12. 2016 žloutenka typu C. Údajně lehčí forma, víc podrobností zatím nevím. Ještě půjde na biopsii. A hned byla zapsána do léčby interferonem. Proto se zajímám ještě o jiné možnosti. Moc děkuji za zodpovězení otázek, s pozdravem
Dobrý den. Moc děkuji za dotaz. Vezmu to postupně:-). Rozeznat akutní od chronické hepatitidy C je velice těžké, většinou akutní forma probíhá bezpříznakově a zjistíme až tu chronickou formu. Pokud nemáte u pacienta výsledek, že byl cca před 6ti měsíci negativní, bereme to vždy jako chronickou. 2) Ke spontánní úzdravě dochází cca u 30% pacientů, u mladších je to více, pokud jednou dojde ke spontánní úzdravě a máme ji laboratorně doloženou je pacient již nadále zdraví. 3) pokud se pacient spontánně uzdraví, nemusí dodržovat nic, nemoc trvala je krátkou dobu za kterou se játra nemohla stihnout poškodit - mají úžasnou regenerační schopnost. 4) pokud je po léčbě pacient negativní - a nadále zůstává, bere se 3 měsíce od ukončení terapie za zdravého, jistota je 6-12 měsíců po léčbě. 5) u pacientů, kdy se hepatitida zachytí včas je léčba interferonem úspěšná a vesměs ji pacienti zvládají. Nevím jaký má genotyp, jakou virovou nálož a jak vypadají játra - od toho se pak odvíjí léčba. Vím ale určitě, že bych Vaši dceru poslala na neinvazivní vyšetření jater fibroscanem (něco jako ultrazvuk) a nedělala bych biopsii jater. Možností je více, ale musí se ke každému přistupovat individuálně.
Dotaz:
Dobrý den paní doktorko.Ze statistiky vyplývá,že jen malé procento nakažených virem HBV přejde do chronicity.Znamená to,že u ostatních nakažených došlo k samoúzdravě,byť ani netušily,že virus měli? Příznakům hepatitid (pokud nedojde k zežloutnutí) lidé moc velkou váhu nedávají a přisuzují tyto příznaky spíš ke chřipkám,jarní únavě,špatnému stravování apod. a nejdou na jaterní testy.Děkuji za odpověď.
Dobrý den, máte naprostou pravdu. Do chronicity přechází asi 5-10 % lidí, kteří prodělají akutní virovou hepatitidu B. Ve většině případů dojde ke spontánní úzdravě. Ale ani ti co přejdou do chronicity nemusí mít dlouho žádné příznaky...takže možností je provádět screening v rámci pravidelných prohlídek u praktického lékaře a to i na virovou hepatitidu C...ta je většinou bezpříznaková a zjistí se náhodně.
Dotaz:
Dobrý den paní doktorko,chtěl bych se zeptat,zda se automaticky provádí těhotným ženám test na HBV a HBC. Dále mě zajímá,zda nemocný s HBV se může nakazit typem HBC a naopak. Jsou jaterní testy a ultrazvuk,popř. CT a MR ,dostatečným vyšetřením stavu poškození jaterní tkáně?Spousta lidí se biopsie bojí.Je praktický lékař dostatečně odborně školený pro zjištění pozitivity a léčby virové hepatitidy? Děkuji za odpověď a za poradnu.
Dobrý den. Začnu popořádku. Těhotné se testují na zjištění virové hepatitidy B, viru HIV a syfilis...virová hepatitida C se běžně nevyšetřuje. Nakazit se můžete jak žloutenkou typu B tak i C. Poškození jaterní tkáně se v dnešní době provádím metodou zvanou fibroscan - měří tuhost jater, je neinvazivní (stejně jako sono) a ukáže nám stupeň fibrózy. Toto vyšetření nahradilo jaterní biopsii. A praktický lékař může nabrat sérologie virových hepatitid k zjištění pozitivity, ale pak by měl pacienta poslat do specializované poradny. Léčba virových hepatitid je pouze v rukou specialistů. Děkuji za dotaz.
Dotaz:
Dobrý den, mam dotaz. Byla jsem v nemocnici na návštěvě příbuzného a sedla jsem si na vedlejší postel. Avsak jsem si nevšimla,ze prostěradlo je od uschlé krve. Sedla jsem si i polozila ruku na tu krev a posléze jsem si sáhla do oka. Na kalhotech jsem měla malý flicek,ale nebyl červený myslím,že krev na nich nebyla. Jaké je možné nebezpečí jakékoliv nákazy,kdyz tak krev mi prisla zaschla a na posteli nikdo nelezel? Dekuji
Dobrý den, myslím, že nákaza touto cestou je nepravděpodobná. Pokud máte i přesto obavy, pomůže jen laboratorní vyšetření. Hezký den.
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?