Způsob nákazy

"Céčko" a drogy

Více než polovina případů hepatitidy C souvisí se současným nebo dřívějším užíváním nitrožilně podávaných drog. Nákaza se přenáší obvykle opakovaným používáním a vzájemným půjčováním injekčních jehel. Od jednoho nakaženého uživatele se infekce rychle rozšíří na ostatní.

Problém drog a hepatitidy C se však neomezuje jen na nitrožilní drogy. Byl popsán i přenos pomocí trubičky používané pro společné šňupání kokainu.

"Céčko" a transfuze

Céčko není ani zdaleka jen nemocí narkomanů. Druhou velkou skupinu nemocných tvoří lidé nakažení krví nebo krevními produkty ve zdravotnickém zařízení:

  • pacienti, kteří do roku 1992 dostali transfuzi krve
  • pacienti, kterým byl transplantován orgán
  • pacienti, kteří byli léčeni pro poruchu srážlivosti krve krevními produkty vyrobenými před rokem 1992

V červenci roku 1992 byl zaveden plošný systém kontroly všech krevních produktů. V současnosti je díky tomu nebezpečí nákazy touto cestou nižší než jedno procento.

"Céčko" ve zdravotnictví

Céčko častěji ohrožuje zdravotníky a laboranty. Při své práci přicházejí často do kontaktu s potenciálně nakaženou krví. Hrozí proto vysoké riziko náhodného poranění o infikovanou jehlu, skalpel nebo jiný ostrý nástroj. Tento takzvaný profesionální druh nákazy se může dotýkat i policistů, hasičů a příslušníků pořádkových služeb.

"Céčko" a tetování

Mezi méně obvyklé způsoby nákazy patří kontakt s nedostatečně sterilizovanými nástroji používanými při piercingu, tetování nebo akupunktuře.

"Céčko" a sex

Často diskutovaným způsobem nákazy je přenos prostřednictvím pohlavního styku. Tato cesta je možná, avšak v praxi méně obvyklá. Ve spermatu, vaginální tekutině a slinách se vyskytuje jen velmi malé množství viru. Rizikové jsou techniky, při kterých dochází k poranění tkání a kontaktu s krví (například poranění sliznice rekta při análním styku).

"Céčko" a porod

Ve velmi malém počtu případů (zhruba 2 až 3 procenta) může dojít k přenosu infekce z těhotné matky na dítě. K přenosu viru od nakažené matky na novorozené dítě dochází nejčastěji během porodu, kdy se krev matky smíchá s krví dítěte. Přenos mateřským mlékem prokázán nebyl. Cestou přenosu viru však mohou být krvácející bradavky.

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Soutěž o rukavice pro ovládání smartphonu

Soutěž o rukavice pro ovládání smartphonu

Platnost: 1. 11. - 30. 11. 2018

v listopadové soutěži budeme hrát o rukavice pro ovládání smartphonu.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?