Způsob nákazy

"Céčko" a drogy

Více než polovina případů hepatitidy C souvisí se současným nebo dřívějším užíváním nitrožilně podávaných drog. Nákaza se přenáší obvykle opakovaným používáním a vzájemným půjčováním injekčních jehel. Od jednoho nakaženého uživatele se infekce rychle rozšíří na ostatní.

Problém drog a hepatitidy C se však neomezuje jen na nitrožilní drogy. Byl popsán i přenos pomocí trubičky používané pro společné šňupání kokainu.

"Céčko" a transfuze

Céčko není ani zdaleka jen nemocí narkomanů. Druhou velkou skupinu nemocných tvoří lidé nakažení krví nebo krevními produkty ve zdravotnickém zařízení:

  • pacienti, kteří do roku 1992 dostali transfuzi krve
  • pacienti, kterým byl transplantován orgán
  • pacienti, kteří byli léčeni pro poruchu srážlivosti krve krevními produkty vyrobenými před rokem 1992

V červenci roku 1992 byl zaveden plošný systém kontroly všech krevních produktů. V současnosti je díky tomu nebezpečí nákazy touto cestou nižší než jedno procento.

"Céčko" ve zdravotnictví

Céčko častěji ohrožuje zdravotníky a laboranty. Při své práci přicházejí často do kontaktu s potenciálně nakaženou krví. Hrozí proto vysoké riziko náhodného poranění o infikovanou jehlu, skalpel nebo jiný ostrý nástroj. Tento takzvaný profesionální druh nákazy se může dotýkat i policistů, hasičů a příslušníků pořádkových služeb.

"Céčko" a tetování

Mezi méně obvyklé způsoby nákazy patří kontakt s nedostatečně sterilizovanými nástroji používanými při piercingu, tetování nebo akupunktuře.

"Céčko" a sex

Často diskutovaným způsobem nákazy je přenos prostřednictvím pohlavního styku. Tato cesta je možná, avšak v praxi méně obvyklá. Ve spermatu, vaginální tekutině a slinách se vyskytuje jen velmi malé množství viru. Rizikové jsou techniky, při kterých dochází k poranění tkání a kontaktu s krví (například poranění sliznice rekta při análním styku).

"Céčko" a porod

Ve velmi malém počtu případů (zhruba 2 až 3 procenta) může dojít k přenosu infekce z těhotné matky na dítě. K přenosu viru od nakažené matky na novorozené dítě dochází nejčastěji během porodu, kdy se krev matky smíchá s krví dítěte. Přenos mateřským mlékem prokázán nebyl. Cestou přenosu viru však mohou být krvácející bradavky.

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?