Jak pracují játra

Játra patří mezi největší a nejdůležitější orgány lidského těla. Plní řadu nezbytných funkcí, na kterých je bezprostředně závislý celý organismus. Bez jater prostě nelze žít…

Játra tvoří největší žlázu lidského těla. Jejich podstatná část je uložena v pravé horní části břicha, pod spodní částí hrudního koše (v pravém podžebří). Menší zasahuje až do levé poloviny těla. V těsném sousedství jater je řada životně důležitých orgánů. Nahoře bránice a plíce, vzadu pravá ledvina a vepředu a pod nimi žaludek s počátkem tenkého střeva, dole střevo tlusté. Před poškozením chrání játra žebra spodní části hrudního koše.

K čemu jsou?

Játra patří mezi nejdůležitější orgány lidského těla. Mají úzký vztah ke všem důležitým pochodům v organismu. Jednoduše si je můžete představit jako filtr a továrnu, kde se zpracovávají všechny látky zachycené z krve. Vaše játra jsou místem, kam směřuje převážná většina toho, co do svého organismu dodáváte zvenčí.

Potraviny, léky i vitaminy po polknutí projdou jícnem, krátce se zpracují v žaludku a dále pokračují do tenkého a tlustého střeva. Tam se ze střevního obsahu vstřebávají do krve všechny potřebné, ale i škodlivé látky. Tato krev pak putuje vrátnicovou žílou ke zužitkování do jater. Některé zpracované látky se zde ukládají do zásoby, ostatní jsou vysílány dále do krevního oběhu a tak do celého vašeho těla.

Co umí?

Játra jsou místem, kde v každém okamžiku probíhá několik tisíc procesů. Právě teď se ve Vašich játrech očišťuje krev, štěpí důležité látky, aby se nové mohly skládat, vzniká žluč.

Játra plní několik hlavních funkcí:

 • hospodaří s energií
  Játra přeměňují (metabolizují) vstřebané cukry, tuky a bílkoviny, připravují je pro použití v organismu.
 • zásobují tělo živinami a vitaminy
  Játra skladují energii a důležité látky (minerály, vitaminy) a podle potřeby je uvolňují do krevního oběhu.
 • tvoří žluč
  Žluč vylučovaná do střeva ovlivňuje vstřebávání tuků a některých vitaminů. Žlučí játra vylučují nadbytečné látky.
 • odstraňují jedovaté látky
  Játra představují důležitou vstupní bránu do organismu, působí jako filtr, který z protékající krve odčerpává škodlivé nebo jedovaté látky. Zachycuje a zpracovává i látky vznikající v těle.
 • pomáhají tvořit, obnovovat a řídit tělo
  V játrech vznikají bílkoviny a další důležité látky – enzymy účastnící se výroby energie, hormony stimulující činnost ostatních orgánů a bílkoviny udržující rovnováhu tekutin v těle. Látky tvořené játry jsou základními složkami procesu srážení krve.
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?