Původce žloutenky

Nejčastějším původcem hepatitidy jsou viry. Virové hepatitidy jsou označovány písmeny A, B, C, D a E. Vyvolávají je stejnojmenné viry.

Co jsou viry

Viry jsou nejmenší a nejjednodušší známé formy života. Mohou vyvolávat onemocnění rostlin, živočichů i člověka (virózy). Virus nemá vlastní buňku, obvykle jej tvoří jen jeho genetická informace – nukleová kyselina (DNA nebo RNA) – zabalená v bílkovinném obalu. Množit se může proto pouze v buňkách jiných organismů.

Virus dokáže změnit napadenou buňku v jakousi továrnu, která podle vzoru vyrábí tisíce virových kopií. Po vyčerpání své výrobní kapacity buňka zaniká, nově vytvořené viry se uvolňují a napadají další buňky v okolí. Někdy je za zánik buňky zodpovědný vlastní imunitní systém hostitele infekce. Zánik většího množství buněk se již projeví chorobou.

Mnohonásobně zvětšený virus "céčka" připomíná nevinně vypadající kuličku. Ukrývá v sobě jen jedno vlákno ribonukleové kyseliny (RNA – odtud příslušnost k RNA virům). Po průniku do organismu napadá jaterní buňky a množí se v nich. Způsobuje tím vážné poškození až zánik mnoha z nich. Vzniká zánět a jizvení tkáně jater (fibróza).

Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Soutěž o rukavice pro ovládání smartphonu

Soutěž o rukavice pro ovládání smartphonu

Platnost: 1. 11. - 30. 11. 2018

v listopadové soutěži budeme hrát o rukavice pro ovládání smartphonu.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?