Přeskočit navigaci

Genotypy viru hepatitidy C

Hepatitida C je infekční onemocnění, které je způsobeno virem hepatitidy C (HCV). Jedná se o malý jednořetězcový RNA virus z čeledi Flaviviridae, který se přenáší primárně krví. Onemocnění postihuje především játra, dlouhodobý průběh může vést k rozvoji cirhózy jater a dalších komplikací. Na světě žije odhadem 130–170 miliónů osob infikovaných HCV, každý rok se jí navíc nakazí další 3–4 milióny osob a více než 500 000 lidí zemře na onemocnění s ní související. Standardem léčby byly až donedávna pegylovaný interferon a ribavirin, v poslední době jsou stále častěji užívána i přímo působící antivirotika. Vakcína proti HCV neexistuje.

Genotypy viru hepatitidy C

Klasifikace viru hepatitidy C

HCV začali vědci zkoumat v 70. letech 20. století a jeho existenci potvrdili v roce 1989. Cílem detailního studia viru byl vývoj univerzální vakcíny, který je nicméně do dneška znemožňován velkou heterogenitou viru. RNA viry obecně postrádají kontrolu procesu replikace, což vede k prakticky neustálé mutagenezi, nejčastěji v oblasti blízko N-konce proteinu E2. Mutace v proteinech kapsidy viru pak mají za následek to, že virus uniká detekci imunitního systému, a nedochází tak k jeho eliminaci, takže u velké části nemocných s HCV přejde infekce do chronického stadia. Po přečtení celého genomu HCV Chooem a kolegy v roce 1991 byly popsány různé subtypy tohoto viru, které se od sebe mohou lišit až 33 % genomu. Byl proto navržen systém klasifikace různých typů HCV, a to podle pořadí jejich objevení.

K určení genotypu HCV je možno využít celou řadu metod, většinou založených na analýze vzorků pomocí polymerázové řetězové reakce, což je metoda drahá a časově náročná. Problémem je i nedostatečná standardizace tohoto vyšetření. Již se ale objevují i zprávy o genotypově specifických protilátkách, které by bylo možné ke genotypizaci využít v budoucnu. Základním cílem genotypizace je s ohledem na výsledky léčby odlišit pacienty s genotypem 1 od těch s jinými genotypy.

Genotypy viru hepatitidy C

Zatím je známo 11 genotypů HCV, označovaných čísly 1–11, u kterých se dále rozlišují různé subtypy, popisované malými písmeny a, b, c atd. Někdy se uvádí, že genotypy 7–11 jsou jen subtypy genotypu 6. Genotypy 1–3 se vyskytují celosvětově, nejčastěji jejich subtypy 1a a 1b, které odpovídají za téměř 60 % všech infekcí. Nejčastější jsou v severní Evropě, Severní Americe, v jižní a východní Evropě a Japonsku. Genotyp 2 se vyskytuje o něco méně, jeho subtyp 2c převládá hlavně v severní Itálii. Genotyp 3 je endemický v jihovýchodní Asii, jeho subtyp 3a se ale velmi často vyskytuje mezi narkomany i v Evropě a USA. Genotyp 4 je nalézán prakticky výhradně na Středním východě, v Egyptě a ve střední Africe. Genotyp 5 je typický pro oblast jižní Afriky, genotypy 6–11 se vyskytují v Asii, přičemž genotypy 10 a 11 převážně v Indonésii.

Praktický význam jednotlivých genotypů infekce zatím není zcela jasný. Jednotlivé genotypy a subtypy viru se příliš neliší virulencí nebo patogenicitou, liší se ale odpovědí na terapii pegylovaným interferonem a ribavirinem. Genotyp 1 je spojen se špatnou odpovědí na pegylovaný interferon, zatímco genotypy 2 a 3 vykazují lepší odpověď na tento lék. Vliv genotypu na patogenezi jaterních onemocnění je rovněž stále diskutován, protože k rozvoji jaterních onemocnění kromě infekce HCV přispívají i faktory genetické a imunologické a vlivy prostředí. Nezpochybnitelný je naopak přínos genotypů pro studium epidemiologie HCV. Geografická distribuce jednotlivých genotypů naznačuje původ HCV infekce – přítomnost velkého množství subtypů v Africe a jihovýchodní Asii naznačuje, že se zde virus pravděpodobně vyskytuje delší dobu.

Virus HCV se vyskytuje v mnoha různých variantách, jejichž zastoupení se v různých oblastech světa liší. Největší význam má tato heterogenita pro vývoj vakcíny, který velmi ztěžuje. Genotypy HCV jsou důležité jako epidemiologický ukazatel, mohou rovněž měnit specifitu a senzitivitu vyšetření používaných k detekci HCV. Rozdíly v patogenicitě nejsou potvrzeny. HCV genotypizace může být společně s počtem kopií HCV RNA pomocným kritériem při výběru vhodné léčby, ačkoli se v současnosti nedoporučuje pacienty z léčby vylučovat jen na základě genotypu. Může být ale využit k naplánování délky terapie – pacienti s HCV genotypu 1 dosáhnou nejlepších výsledků po 48 týdnech léčby pegylovaným interferonem a ribavirinem, zatímco ostatní pacienti dosáhnou stejných výsledků již po 24 týdnech léčby.

(epa)

Zdroj:
World Health Organization. Global Alert and Response – Hepatitis C. WHO/CDS/CSR/LYO/2003. Dostupné na: www.who.int. Citováno: 16. 2. 2016.
World Health Organization. Hepatitis C – fact sheet No. 164. Updated July 2015. Dostupné na: www.who.int. Citováno: 16. 2. 2016.
Zein N. N. Clinical Significance of Hepatitis C Virus Genotypes. Clin Microbiol Rev. 2000 Apr; 13 (2): 223–235.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Přímo působící antivirotika v léčbě chronické hepatitidy C – problémy a budoucnost

Přímo působící antivirotika v léčbě chronické hepatitidy C – problémy a budoucnost

Dlouhodobá terapie pegylovaným interferonem alfa-2b s ribavirinem zlepšuje setrvalou virologickou odpověď u pacientů s chronickou hepatitidou C

Dlouhodobá terapie pegylovaným interferonem alfa-2b s ribavirinem zlepšuje setrvalou virologickou odpověď u pacientů s chronickou hepatitidou C

Polyarteritis nodosa asociovaná s hepatitidou C

Polyarteritis nodosa asociovaná s hepatitidou C

Pegintron

Pegintron

Menopauza a obezita jsou spojeny s relapsem chronické hepatitidy C u pacientů léčených pegylovaným interferonem s ribavirinem

Menopauza a obezita jsou spojeny s relapsem chronické hepatitidy C u pacientů léčených pegylovaným interferonem s ribavirinem

Předtransplantační sérové hladiny HCV RNA predikují odpověď na antivirovou terapii po transplantaci od žijícího dárce

Předtransplantační sérové hladiny HCV RNA predikují odpověď na antivirovou terapii po transplantaci od žijícího dárce

Bez rozdílu hmotnosti

UŽITEČNÉ INFORMACE

 

Co je hepatitida typu C ?

fact sheet

 

Souhrnná informace přípravku Pegintron

 
PegIntron
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma